Otwarcie gmachu poczty.

Nowy gmach poczty przy placu Wareckim N 10 - jak donosiliśmy — otwarto dla publiczności.

 

Gmach powyższy postanowiły wznieść władze rosyjskie przed kilku laty po złączeniu, za staraniem ówczesnego jenerał - gubernatora, ks. Imeretińskiego, poczty i telegrafu w jeden wspólny urząd. Jednocześnie postanowiono wówczas podnieść klasę urzędową poczty warszawskiej przez przeistoczenie „kantoru pocztowego" na „pocztamt”.

 

Plany budowy sporządził bud. Jabłoński. Prowadzenie budowy powierzono firmie „Br. Horn i Rupiewiczn, która roboty prowadziła do końca, gdyż ostatnio władze okupacyjne tejże firmie budowlanej powierzyły wykończenie robót.

 

Koszt budowy dochodzi do 1,200,000 rb.

 

Otwarcie gmachu nastąpiło po niezupełnem jaszcze wykończeniu. Nie gotowa jest olbrzymia hala na podwórzu pod szklanym dachem, gdzie, miała być dawniej urządzona sala posyłek.

 

Jako bardzo oryginalną, ozdobę architektoniczną szczytu gmachu urządzono olbrzymi glob ziemski o konstrukcji Żelaznej, wsparty ma 4 nadnaturalnych karjatydach, średnicy 4,5 metra, pokryty szkłem witrażowem. Glob ten miał być wewnątrz oświetlany. Urządzeń do oświetlenia tego jeszcze nie ukończono.

 

Do nowego gmachu przewieziono wszystkie biura poczty niemieckiej oraz miejskiej z ul. Mazowieckiej N 7. Przy dawnem pomieszczeniu pozostawiono na razie skrzynkę do wrzucania listów. Przed nowym gmachem pomieszczono na głównych schodach, prowadzących do głównego wejścia N 2, dwie wielkie szafki stojące do wrzucania listów.

 

Wszystkie oddziały dla publiczności mieszczą się w pierwszej sali z głównego wejścia. Poczta miejska mieści się w części gmachu od strony ul. Wareckiej (wejście Nr. 3). Na pierwszem piętrze od frontu mieszczą się wewnętrzne biura urzędu poczty i telegrafu.

 

Ornamentacje ze sztucznego granitu, na frontonie, wyobrażajce rosyjskiego orła, któremu przed rokiem na mocy rozkazu władz odrąbano obie głowy - pozostawiono na razie bez zmiany.

 

Kurjer Warszawski, 10-10-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.