Kropla mleka.

 

W sierpniu r. 1914-go, z inicyatywy pani dr. Wandy Szczawińskiej, pod nazwą powyższą powstała w mieście naszem wielce pożyteczna instytucya, znająca na celu ułatwianie matkom wychowanie dzieci w epoce najtrudniejszej ich życia, t. j. przez pierwsze dwa lata.

 

 

Pani Szczawińska z udziałem grona pań pracujących wówczas w „Kuratoryum opieki nad rezerwistkami" zdołała otworzyć przy ul. Nowy-Swiat Nr. 57 pierwsze „Ognisko", w którem Tow. zrealizowało na razie jeden z art. ustawy swego statutu, mianowicie, rozpostarło pieczę nad niemowlętami przez porady hygieniczno-lekarskie i wydawanie mleka zdrowego pod „kierunkiem lekarskim.

 

Pierwszy zasiłek w kwocie rb. 100 otrzymało „Ognisko" od „Kuratoryum opieki nad rezerwistkami". Później otrzymywano subsydya od różnych instytucyi, głównie zaś od „Kuratory rodzin rezerwistów", które piach rb. 100, potem 200, ostatnio zaś rb. 400 miesięcznie.

 

Po rozwiązaniu „Kuratoryum" sumę tę pokrywa Sekcya pomocy dla ludności. Nadto od maja 1915 r. Komitet Centralny Obywateli ofiarowywał rb. 500 miesięcznie, a po zawieszeniu jego działalności K. O. m. Warszawy, zastąpiony obecnie przez Zarząd miasta, wypłaca rb. 600 miesięcznie; również Tow Opieki nad matkami i niemowlętami składa rb. 100.

 

Jak potrzebną była ta instytucya filantropijna, niech świadczą cyfry:

 

Od dnia 9 listopada 1914 do 31 grudnia 1915 r. korzystało z „Ogniska" 2,632 niemowląt. Z porad hygieniczno-lekarskich 1,499. Wydano 40,482 porcyj mleka. Butelek z mlekiem rozdano 165,766. Recept rozdzielono 435. Mączek 175 pudelek.

 

W miesiącu maju r. b. „Ognisko" tuliło 245 niemowląt dziennie. Wydawano codziennie po 25,000 butelek mleka.

 

Porad lekarskich 260. Ilość recept 81. Wyniki zdrowotne 11/2% śmiertelności. Zachorowań niewiele; z przewodu pokarmowego w 1915 r. zaledwie 20%. Chorób skórnych 5%. Wogóle choroby wychowańców mają przebieg lekki i krótkotrwały.

 

„Ognisko" oddziaływa bardzo dodatnio na matki, zachęcając je do utrzymy-wania w czystości dzieci i zachowania czystości około siebie.

 

Wł. Koleżak.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 09-07-1916

 

Save

Save

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.