Węgier o legionach polskich

Poważny dziennik węgierski „Alkotmany”, wychodzący w Budapeszcie, w numerze z dnia 23 m. zamieszcza sprawozdanie z broszury dra Dąbrowskiego o Legionach polskich, która wyszła w języku węgierskim pod tytułem „A legyel legiók”. W obszernym felietonie podpisanym T b (Turi Bela, naczelny redaktor pisma), czytamy :

 

„Kiedy w początkach i w ciągu wojny slyszelismy o polskich Legionach, wyobrażaliśmy je sobie w obliczach piowych niebiesko-okich zapalonych chłopców, którzy przejęci ogniem młodości stawili się pod sztandary na wielkie wezwame wojny, by walczyć, a raczej umrzeć za Polskę.

Później otrzymaliśmy kilka komunikatów, wojskowych rozkazów, chwalących bohaterskie czyny polskich legonistów Razem z naszymi zielnymi Honwedami trzymali oni straż w karpatach, ażeby Rosyanin nie postawił nogi na węgierskiej ziemi. Obecnie dr Jan Dąbrowski, jeden z goncych apostołów akcyi polskiej, w małej czerwono oprawnej książce zdaje sprawę z tego, co i ile zdziałały polskie Legiony w tej wojnie pod sztandarami Białego Orla. Książka dra Dąbrowskiego podje zdumiewające szczegóły czynach polskich Legionów; lecz bardziej jeszce zdumiewa silny duch, bijący z tej książki, usta polskich Legionów To nie jest już dusza dziecięca. Ten duch, to nie wątły ogień, w tonący na młodych obliczach. W tym duchu przebłyskują narodowe siły W tej duszy łka się i zarazem pręży się złamana, lecz gotująca się do zmartwychwstania energia narodowego życia".

 

Autor streszcza następnie obszernie książkę, akcentując dążenia Popków i podnosząc znaczenie organizacyj strzeleckich, jakoteż działalności N. K. N, mówi dalej.

 

„Jest to w istocie taki rezultat, który wskazuje a wielką zdolność do życia I jeżeli w dzisiejszej wojnie sonażowej nie waży wiele ta liczba, jednak prawdą jest ze siła Legionów nie zasądza się na liczbach, lecz na tem, te udział polskich Legionow w wojnie stwierdził, te wśród Polaków żyje pragnienie odrodzenia i że dążenie występuje jako czynnik nietylko historyczny, ale i zdolny do życia”.

 

Podniosłszy następnie szereg bohaterskich czynów Legionistów kończy autor słowami pieśni.

 

„Kto przeżyje wolnym będzie, kto umiera wolnym już!” Ten sposób myślenia wychowuje bohaterów i umie tchnąć życie nawet w kamienie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-02-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.