U apostoła polskich Legionów.

W artykule pod powyższym tytułem umieszcza wiedeńska „Reichspost” wywiad z ks. biskupem Bandurskim, „współtwórcą bohaterskich Legionów". Ks biskup omawia szerzej zgodność idei narodowej polskiej z państwową myślą polityczną Austryi i wyrosłe na tern podłożu zaufanie Polaków do dynastyi habsburskiej. Synonimy: polski, austryacki, dynastyczny i katolicki - -stanowią w oczach ludu pruskiego jedno i tosamo pojęcie. A że naród zdołał przetrzymać straszliwe prześladowania Rosyan, może to zawdzięczać tylko złączeniu swego politycznego bytu z katolicyzmem.

 

 

A dalej wyjaśnia dostojny interlokutor :

 

— Zaraz z początkiem wojny rzuciła Rosya zbrodnicze hasło złączenia wszystkich Polaków pod berłem cara. Ale naród polski wiedział, co kryje się po zatem oszustwem. Wszyscy Polacy żywia nadzieję, że w przyszłości i utworzą niezdobytą warownię przeciw rosyjskiemu autokratyzmowi i reakcyi ortodoksyjnej.

 

Dziś Polska jest oswobodzoną od Moskali. O czem w serdecznych snach marzyłem ja i mój naród, to stało się rzeczywistością: wielki nieprzyjaciel jest pokonany, nasza pierś oddycha wolnością. A do największych skarbów tego uwolnienia od jarzma rosyjskiego należy możność swobodnego i religijnego wychowywania naszej młodzieży w duchu narodowym polskim"

 

W dalszych swych wywodach podnosi ks. biskup:

 

„Nowy czynnik siły powstanie na przyszłość wśród nas, to jest nowa jednocząca idea, która zrodziła się wśród naszych walk u boku państw centralnych. Należy powiedzieć młodzieży, że to co zaszło w latach wojny światowej, było tylko dalszym ciągiem bohaterskiej przeszłości, onej przeszłości, gdy Habsburgi i Jagiellonowie występowali wspólnie w obronie wolności Europy środkowej. Za następców tego wielkiego spadku, będą kiedyś uznani owi wojownicy, którzy w polskich Legionach z bronią w ręku wystąpili jako reprezentanci polskiej myśli narodowej. ucieleśnionej w austryackiej myśli cesarskiej.

 

Legion powstał, że tak powiem, zaimprowizowany już wśród huku dział. Jego jądro tworzył hufiec tych mężnych, którzy dnia 6 sierpnia roku pod Piłsudskim, twórcą Strzelca" bohaterskim organizatorem, pierwsi przekroczyli rosyjską granicę. Od tej pory przeszedł Legion niejedną próbę swej ofiarności i wytrwałości. Śmiertelny atak rotm Wąsowicza na czele szwadronu pod Rokitną na cztery umocnione rowy, pozostanie zawsze w pamięci.

 

A ileż podobnych epizodów liczy historya polskich Legionów! Wódz Legionów Dunki, jego szef sztabu Zagórski, dalej Piłsudski, Sosnkowski, Belina i inni — oto nazwiska, które okryje szacunek najpóźniejszych pokoleń. Polskie Legiony kontynuują myśl Kościuszki i myśl wszystkich późniejszych usiłowań uwolnienia się z pod jarzma rosyjskiego.

 

Wolność pod znakiem dwugłowego orla! Krew, którą przelali nasi synowie, nie poszła na marne — konczył ks, biskup. — Wierzę silnie i niewzruszenie w boską sprawiedliwość, wierzę w wielką historyczną misyę Austryi i państw centralnych i przez to w szczęśliwą, błogosławioną przyszłość całego polskiego narodu",

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-01-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.