Tarcze Legionów

 

Akcya w kierunku fundo­wania tarcz przez gminy i wbijania gwoździ roz­wija się bardzo pomyślnie. Prócz Nowego Sącza posiadają tarcze następujące gminy: Dąbrowa Górnicza, (Królestwo Polskie), Krosno, Siersza Wodna, Śniatyn, Zakopane i Ziemie Śląska.

            Przygotowują tarcze: Andrychów, Bochnia, Czerniowce,

Grybów, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Krynica, Lwów (pomnik Legionów), Muszyna, Myślenice, Oświęcim, Ropczyce, Rzeszów, Sambor, Stary Sącz, Wieliczka, Żmigród Nowy, Żółkiew.

            Mamy nadzieję, że i inne gminy nie pozostaną w tyle i tarcze ufundują. Wszak celem ich przy­sporzenie funduszu dla wdów i sierot po legio­nistach. Poza stroną materyalną, kryje się i ideal­na. Tarcze, umieszczone kiedyś na Wawelu, do­kumentami się staną wielkich czasów i zdarzeń, jakie przeżywamy. Rozwieszone pod łukami krużganków wawelskich, mówić będą, że czasu światowej wojny nie brakło w kraju zakątka, skądby światło miłości Ojczyzny nie promie­niowało.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21 listopada 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.