Ś. p. ks. Bonifacy Wołyniec.

Dnia 21 b. in. zmarł w Warszawie ś. p. ks. Bonifacy Wołynicc, ostatni przedstawiciel zakonu Dominikanów. Urodzony w roku 1822, nauki pobierał w Sejnach, w roku 1843 wstąpił do zakonu Dominikanów w Warszawie, skąd został wysłany do sembiarytim w Janowie. W roku 1846 mianowano go kaznodzieją zakonnym w Warszawie. Od roku 1856 do 1859 był profesorem nowicyuszów w klasztorze lubelskim, poczem został przeorem konwentu w Warszawie i piastował tę godność do kasaty klasztorów w r. 1864. Od r. 1866 do 1867 rezydował w klasztorze dominikańskim w Gidiach, poczem się sekularyzował i do r. 1874 plenił obowiązki wikaryusza w Lodzi. Przeniesiony do Warszawy, był kapelanem PP. Kanoniczek przy kościele św. „Andrzeja". W r. 1904 osiadł na rezydencyi, jako emeryt przy kościele Nar. N. M. Panny na Lesznie, gdzie mieszka! do śmierci.

 

 

Tygodnik Illustrowany, 31-07-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.