VIVAT SEQUENS

 

Od p. Burghardta, podoficera rachunkowego 57 p. p. 14 komp. otrzymujemy następujący list:

W upalny dzień czerwcowy przybyło kilku oficerów jednego z węgierskich pułków piechoty na spoczynek, po kilkudniowym marszu, do lasku w okolicy Radymna, gdzie stały naszego pułku kuchnie polowe. Cień lasu ochłodził częściowo znużonych, jednak pragnienie dokuczało im straszliwie. W okolicy dawał się odczuwać brak wody, tak, że musieliśmy kilka kilometrów jechać po wodę. Jeden z oficerów przybyłych zwrócił się do mnie z prośbą o szklankę wody, ale nie byłem w stanie im tego uczynić. Widząc jednak ich męki,

wyciągnąłem ostatnią krówkę z obory, to jest flaszeczkę wina i to do tego węgierskiego, którą woziłem z sobą jak relikwie. Grzeczni Węgrzy wymawiali się, że prosili jedynie o wodę, równocześnie jednak pod niebiosa wychwalali staropolską gościnność gospodarza, który zamiast wody zastawia wino. Goście, żegnając się ze mną, pozostawili na stole 15 koron, które natychmiast za ich zgodą wysyłam równocześnie na ręce Sz. Redakcyi jako datek na „Czerwony Krzyż". Vivat sequens!

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-07-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.