Wieści z Sandomierza.

Od jednego z oficerów polskich, który brał udział w ostatnich bitwach pod Sandomierzem, dowiadujemy się, że w Sandomierzu ucierpiały mocno pomniki naszej przeszłości, jak starożytna katedra, ratusz, historyczna brama Opatowska, gmachy społecznych i dobroczynnych instytucyj. Dwa sklepy chrześcijańskie: Towarzystwa bratniej pomocy i Towarzystwa spożywczego żołnierze rosyjscy rozbili i zrabowali. Uległy również zniszczeniu dwie nader pożyteczne instytucye miejscowego Towarzystwa Dobroczynności, a mianowicie Kursy gospodarstwa wiejskiego i Ochrona dziewczęca.

 

 

Do instytucyj i zakładów, które znajdują Się w bardzo krytycznem położeniu wskutek rozgrywających się tu wydarzeń wojennych, należy szpital powszechny św. Ducha,, nie posiadający w czasach dzisiejszych żadnych środków na utrzymanie sierot, Sióstr Miłosierdzia i ubogich chorych. Zapasy żywności także się wyczerpały z powodu przemarszów i postoju dłuższego wojsk nieprzyjacielskich. Drożyzna artykułów spożywczych dotkliwie daje się we znaki wszystkim. Drzewo też bardzo drogie, a węgla żadną miarą dostać nie można. Kupcy wybrali się po towar do Tarnowa, bezpośrednio po wkroczeniu wojsk austryackich do Sandomierza. Władze wojskowe idą mieszkańcom pod każdym względem na rękę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-06-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.