Wspaniała ofiara na cele wojenne

 

Kościół Św. Szczepana w Wiedniu ofiarował na cele wojenne swój olbrzymi, tak popularny w całej Austryi dzwon „Grosse Bummerin“ , należący do największych w ogóle istniejących na świecie. Odlano go w r. 1711 z dział tureckich; waży 201 cetnarów metrycznych, wysokość jego wynosi 3 metry, a obwód zewnętrzny 10 metrów. Dzwonu tego nie używano już od dłuższego czasu, ze względu na nienajlepszy stan wieży Św. Szczepana, dla której silne wychylenia tego olbrzymiego dzwonu mogłyby być niebezpieczne.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28 czerwca 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.