O podjęcie nauki szkolnej w Galicyi środkowej.

Urzędowa „Gazeta lwowska", która wychodzi obecnie w Białej donosi: Wicepr. Rady szk. kraj. Dembowski, który w całym ciągu podróży towarzyszył namiestnikowi dr Korytowskiemu, poświęcał wszędzie baczną uwagę sprawom wchodzącym w zakres jego urzędowania, informując się dokładnie o stosunkach szkodnych w czasie inwazyi rosyjskiej. Badał również stan budynków szkolnych i warunki podjęcia nauki, która w zajętych okręgach doznała tak długiej przerwy z niezmierną szkodą dla rozwoju umysłowego poziomu moralnego młodego pokolenia. Mimo to jest nadzieja, że niezadługo będzie można prawie wszędzie, rozpocząć naukę.

Do tego celu zmierza się z usilnością odpowiadającą ważności sprawy. Podjęcie nauki bowiem, a w każdym razie roztoczenie opieki nad młodzieżą, która od wielu miesięcy próżnuje i narażona jest na wpływy demoralizujące, Jest w najwyższym stopniu potrzebą społeczną. Przedsięwzięte przy tej sposobności zabiegi już wydają owoce, mianowicie obok podjęcia nauki ludowej w niektórych miejscowościach zorganizowano pracę szkolną dla uczniów obu gimnazyów w Rzeszowie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-06-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.