Zgon opiekunki upośledzonych.

Onegdaj zmarła w Warszawie jedna z najbardziej zasłużonych działaczek na polu dobro-czynności, ś. p. Pelagia z Jelowickich Popławska. Znana to była postać w Warszawie, w deszcz czy pogodę z puszką stawała w najruchliwszych punktach miasta, zjawiała się wieczorami na hardziej uczęszczanych odczytach i wszelkich liczniejszych zebraniach, by kwestować na rzecz tych, których wzięła pod swą szczególną opiekę: upośledzonych umysłowo, epileptyków itp. nieszczęśliwców. Ona w znacznej mierze przyczyniła się do powstania zakładu w Drewnicy, ona tek założyła przytułek dla epileptyków imienia błogosławionego Jana Vianney.

Wysoko wykształcona, posiadająca dyplom doktora medycyny, pochodząca z domu o tradycyach wielkopańskich, wyzbyła się dobrowolnie wszelkich przywilelejów, należnych jej z urodzenia i wykształcenia i całkowicie — zwłaszcza od śmierci męża — oddała się opiece nad wydziedziczonymi i zbieraniu środków na ten cel. Zawsze pogodna, wysoce religijna, należała do tych, co religię swą ujawniają nie samemi tylko usty, ale czynami zbożnymi, to też wiele dobrego zdziałała w swem życiu i zostawiła po sobie pamięć świetlaną. Wieczny odpoczynek racz dać, Panie, tej niestrudzonej wedle Serca Twego, pracownicy!

 

Kurjer Poranny, 24-04-1915

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.