Sprawy sanitarne

Pod przewodnictwem prezydenta m. Warszawy, p. Milera, odbyło się posiedzenie komisji wykonawczej Komitetu sanitarnego, na którem postanowiono niezwłocznie przystąpić do urządzenia domów izolacyjnych na pomieszczenie w nich co najmniej 400 osób. W tym celu polecono wyszukać odpowiednie pomieszczenia na 2 domy izolacyjne na lewym brzegu Wisły i na prawym.

 

Urządzona przez Tow. hygieniczne wystawa „Walka z zarazą" będzie otwarta niebawem. Do dawania zwiedzającym objaśnień o znaczeniu znajdujących się na wystawie przedmiotów uchwalono przyjąć kilku studentów do stałego dyżurowania z płacą po rb. 2 dziennie.

 

Zamierzona budowa dwóch specjalnych przytułków centralnych dla zbiegów, na co przeznaczona rb. 92000 nie dojdzie do skutku, bo wymaga dość długiego czasu. Wobec tego komisja uchwaliła dla przytułków tych wynająć oddzielne domy.

 

Na przytułek chrześcijański uchwalono wynająć dom na rogu ul. Wolskiej i Syreny za rubli 19,000: na przerobienie tego domu wyznaczono rb. 14.000, na wewnętrzne urządzenie rb. 8,000, utrzymanie przytułku w pierwszym miesiącu ma kosztować rb. 12,120 w następnych rb. 6,120.

 

Na przytułek żydowski wynajęto dom Nr. 103 przy ul. Leszno, a na przerobienie wyznaczono rb. 14.000.

 

Zatwierdzono instrukcję dla sanitarjuszów: głównem zadaniem ich jest nadzór nad czystością nieruchomości i kontrola nad wykonaniem postanowień komisji Sanitarnych dzielnicowych.

*

Miejski komitet sanitarny zaproponował magistratowi wybudowanie w zakładach palenia śmieci dwóch nowych pieców oraz powiększenie liczby stacji palenia śmieci. Do czasu zaś urzeczywistnienia tego projektu wywóz śmieci z nieruchomości warszawskich odbywać sie powinien pod wyłącznym kierownictwem zarządu miasta, komitet bowiem stwierdził, że włościanie używają dla wywozu śmieci i transportowania artykułów spożywczych jednych i tych samych wozów. Miasto powinno zaopatrzyć sie w sto parokonnych furgonów, albo w 20 samojazdów ciężarowych, obliczonych na 300 pudów ładunku każdy.

 

Koszt takich samojazdów, wraz z utrzymaniem kompletu pracowników w ciągu półrocza, wartością zużytej benzyny, remontem itd. obliczono na rb. 301,600.

 

Z sumy tej około 150.000 rb. pokryją wpływy z opłat właścicieli nieruchomości.

Kurjer Poranny, 21-04-2015 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.