Podział okupowanego Królestwa.

Rzesza niemiecka i Austro-Węgry dokonały ścisłego rozgraniczenia obszarów okupowanych w Królestwie. Granica, między obszarem pruskim a austro-węgierskim zaczyna się u t. zw. „Jęzora" pod Mysłowicami, skąd biegnie mniej więcej 10 klm. w kierunku północno-wschodnim. Następnie zakreśla łuk wygięty ku zachodowi, otaczając zajęte przez Austro-Węgry Dąbrowskie zagłębie węglowe, podczas gdy Będzin, nazwany „Deutsch Rędzin" należy do strefy niemieckiej.

 

 

Z Ząbkowic granica biegnie wzdłuż kolei warszawsko-wiedeńskiej do miejscowości Poraj, następnie określa łuk wygięty ku wschodowi, a biegnący przez Olsztyn i Metów wkoło Częstochowy, którą przyznano Niemcom z wyjątkiem Jasnej Góry, mającej stanowić austryacką enklawę wśród strefy niemieckiej. Pod Działoszynom linia graniczna dochodzi do Warty, —która następnie tworzy linię graniczną aż do Burzenina. Tam granica w ostrym kącie zbacza ku Wschodowi, biegnie na północ od Piotrkowa przez Wolborz, a na południe od Tomaszowa dochodzi do Pilicy, wzdłuż której sięga aż do rowów strzeleckich obu armij. Tomaszów należy Już do strefy niemieckiej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-04-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.