Klasztor kalwaryjski w Galicyi.

Klasztor kalwaryjski pod Przemyślem z cudownym obrazem Matki Boskiej do którego kilka razy do roku ściągają tłumy ludności z całej Galicyj, stoi obecnie pustkami. W całym klasztorze jest tylko zakonnik O. Alojzy i dwu pustelników, nie opuszczających swoich cel. Korespondent „Russkich Wiedomosti" pisze: „Dużo wojska przechodziło drogą obok klasztoru kalwaryjskiego, szli Rosyanie, Węgrzy, Austryacy i znowu Rosyanie. Kilkakrotnie wielki trakt przechodził z rąk do rąk. Niewielka wieś za klasztorem i sam klasztor uległy rekwizycyj. Z pustych cel zabrano kołdry, poduszki, bieliznę, ale świętości klasztornych nikt nie śmiał naruszyć. Dużo zbiegów z sąsiednich wsi spalonych schroniło się w klasztorze, ale wkrótce klasztor tak zubożał, że kawałka chleba nie pozostało dla bezdomnych. Zbiegowie poszli dalej. O. Alojzy żalił się, że nie ma wina do odprawiania Mszy św."

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-03-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.