Komitet. obywatelski przy pracy rolnej i warsztatach w Zakopanem.

Zakopane, w marcu.

Sprawa żywności, w calem tego słowa znaczeniu, obchodząca dziś wszystkich, stała się kwestyą aktualną każdego dnia.

 

Akcya zaradcza podjęta przez delegacyę Kółek rolniczych sądeckiego i nowotarskiego powiatu w Wiedniu, u ministra dla Galicyi Eksc. Morawskiego, nie pozostanie bez wpływu co do zapewnienia dowozu żywności w nasze strony Skalnego .Podhala. Akcyę ua szerszą metę zainicyował miejscowy Komitet obywatelski, a życzliwe współdziałanie oraz poparcie starosty nowotarskiego p. Żukotyńskiego, dokładającego wszelkich starań by złemu zaradzić, pozwała na myśl jaśniejszą i spokojną, że żywiołowa potęga głodu — w oczy zaglądać nam tutaj nie będzie.

 

 

Rzeczowo przedstawienie sytuacyi Zakopanego i doli wychodźców, wnieśli obecnie w na-miestnictwie prof. Regiec jako naczelnik gminy oraz hr. Jan Potocki prezes obywatelskiego Komitetu. Wyjazd hr. Potockiego i prof. Regieca do Białej w sprawach oczekujących rozwiązania, stanowić będzie podstawę do prac dalszych, jakie na swoje barki wziął Komitet obywatelski — ujął po męsku, wychodząc z założenia, Że męskość to karność przy której rozwinąć się musi podstawa życia osobowego.

 

Zakopane szeregiem lat finansowo osłabione, znajduje się w nader przykrem położeniu z powodu zastoju i przemysłu pensyonatowego, stanowiącego możność egzystencyi. Nie mniej smutną jest twarda dola uchodźców.

 

Kwestya finansowa, tamująca pracę obywa-telskiego Komitetu, o ile ta praca ma wejść na tory realne, stanowiła główny motyw audyencyi u namiestnika dra Korytowskiego. Organizacya pracy gospodarczo-rolnej oraz przemysłowej, stanowi poważny czynnik, gdy równoważnikiem kataklizmu ma być sanacya w całem tego słowa znaczeniu, zaczynająca się od podstaw, ho rolnictwa i przemysłu.

 

Umiejętne uświadamianie gospodarzy, przez pogadanki i obrazowanie praktyczne przykładami, ułatwianie — w dostawie nasion i sztucznego nawozu. potrzebnych do zasiewu, aby żadne nie pozostały nieużytki, objęcie w arendę miejsc i pól nieuprawnych by je zasiać i obrobić — to zadanie sekcyi gospodarczo-rolnej, wspartej radą i doświadczeniem siły fachowej w osobie p. Tchórznickiego. Pomoc rolna ma mieć charakter nietylko lokalny. Zebranie wójtów w Nowym Targu, oświadczyło gotowość niesienia pomocy i współpracy także na obszarach zwolnionych od inwazyi rosyjskiej, o ile w tych miejscowościach wiosna będzie wcześniejszą i da możność do pracy i robót polnych. Stanowisko równorzędne zajmuje mająca powstać sekcya przemysłowa.

 

Sprawa. wprowadzenia warsztatów, to zaczyn do rodzimego przemysłu, mającego pełne widoki powodzenia. Tern też większa zasługa obywatelskiego Komitetu, że sprawa ta wykwita na tie wojennym i znajduje urzeczywistnienie wobec ogólnego zastoju pracy warsztatowej.

 

Do pracy tej, staną nasi wychodźcy, bo ten warsztat da ząjęcie i zarobek na chleb codzienny. Podział warsztatow na ciesielsko-stolarski, meblowy i ślusarsko-uwalam, ma swoje zasadnicze znaczenie w praktyczności dostosowania do potrzeb sekcyi gospodarczo-rolnej. w wyrobie niezbędnych narzędzi rolniczych i gospodarczych, wyrabianych masowo, jak również gotowych domów zestawianych. nadających się do pneumonia, co znajdzie napewno popyt wobec ogólnego spustoszenia i zapotrzebowania w miejscowościach inwazyę przebytych.

 

Warsztat kobiecy prowadzony będzie osobno. Ciesielstwo i meblarstwo, kierowane umiejętnie,

pragnie zatrzymać styl pragnie zatrzymać styl zakopiański, nadający się znakomicie do wliczenie ogrodowego co ma swoje uzasadnienie w praktyczności jakoteż hygienie tak rzadko spotykanej w Bialach i chatach. A moze wieś pnyświeci przykładem i pociągnie do czynu miasteczka i miasta i doprowadzi do realizacyi projektu miasta ogrodów - więc zboznej pracy obywatelskiej Komitem - staropolskie szczęść Boże!

M.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-03-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.