Delegacya N. K. N. w I. Bryg. Legionów.

„Wiadomości Polskie” donoszą:

W niedzielę dnia 14 lutego przybyła do Kęt delegacya Naczelnego Komitetu Narodowego: prezes prof. Władysław Leopold Jaworski, oraz członkowie biura prezydyalnego hr. Wł. Michałowski i br. L. H. Morstin — by odwiedzić pierwszą brygadę pierwszego Legionu podczas krótkich jej wywczasów bojowych. Czcigodnych gości powitał brygadyer Piłsudski w asystencyi swego sztabu i poprowadził na rewię. Na rozległych błoniach ustawiły się szyki bojowe kształcie litery U: piechota, konnica, artylerya i treny. Brygadyer Piłsudski szedł wraz z delegatami wzdłuż szeregów i odbierał raporty.

 

 

Następnie odbyła się zaszczytna uroczystość rozdania orderów i odznaczeń, które przyznało Naczelne dowództwo armii oficerom i żołnierzom pierwszej brygady za czyny bohaterskiego męstwa, objawionego w walkach ostatnich. Na tych kilka tysięcy ludzi przyznano 140 odznaczeń — złotych, wielkich srebrnych i ma-1 łych srebrnych medali waleczności oraz listów pochwalnych. Brygadyer Piłsudski w mowie, — poprzedzającej wręczenie tych odznaczeń, podkreślił, że są one udziałem całego pierwszego Legionu, gdyż cały równem męstwem na nie zasłużył, a tylko los i okoliczność szczęśliwe dały sposobność tym i owym wyróżnić się czynami.

 

Po wręczeniu odznaczeń nastąpiła defilada legionowych wojsk przed brygadyerem i delegatami. Wspaniałe wrażenie robiły te hufce w boju zahartowane, wypróbowane wojną jako gwardya nieustraszonych i niezłomnych.

 

Po rewii odbył się obiad delegatów N. K. N. Podczas niego brygadyer Piłsudski toastował na cześć N. K. N. w ręce prezesa Jaworskiego, podnosząc zadania i pracę Naczelnego Komitetu Narodowego. „Naczelny Komitet Narodowy — mówił brygadyer Piłsudski — stwarza warunki polityczne dla Legionów, a zgodność nasza w tym kierunku sprawia, że nie jesteśmy kondotierami, czemby nas niektórzy chcieli zrobić".

 

Na toast brygadyera Piłsudskiego odpowiedział głęboko wzruszony prezes N. K. N. nrof. Wł. L. Jaworski.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-02-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.