WIEŚCI Z ŁODZI

15 stycznia.

Ruch towarowo - pasażerski z Niemcami od paru dni jest zawieszony. Przed dwoma tygodniami Łódź miała jeszcze wielką obfitość artykułów spożywczych, lecz teraz panuje wielki brak ich i drożyzna.

 

Mięsa niema nietylko w Łodzi, ale i w okolicy. Za funt słoniny płaci się trzy razy więcej, niż przed dwoma tygodniami i dostać ja można z wielkim trudem.

 

Przed kilku dniami komitet obywatelski. m. Łodzi sprowadził duży zapas artykułów spożywczych ,ale z powodu zawieszenia ruchu towarowego, cały ten zapas pozostał w Zduńskiej Woli. Komitet obywatelski starał się o powody, ale komendantura niemiecka zażądała, aby wzamian za pozwolenie przywozu artykułów spożywczych, podwody te zabrały towary, zagrabione z fabryki i domów prywatnych. Komitet na to się nie zgodził.

 

Chłopi okoliczni, którzy mają jeszcze trochę kartofli na sprzedaż, boją się przyjeżdżać do miasta z powoda ponownej rekwizycji bydła i koni.

 

Podczas ostatniego tygodnia duże ilości wojska przechodziły przez Łódź w kierunku południowo - zachodnim ( w stronę Pabianic).

 

Pociągi sanitarne odchodzą do Wrocławia napełnione rannymi i chorymi to parę godzin. Ostatnio we wtorek poszedł do Berlina pociąg towarowy z rozbitemi armatami.

 

Sklepy w Łodzi są pozamykane z wyjątkiem sklepów rządowych i sklepów komitetu obywatelskiego. Cukiernie i kabarety są otwarte.
Kurjer Poranny 20-01-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.