Przasnysz.

 

(or). Do Warszawy przyjechali dwaj bracia, z Przasnysza, którzy opowiadają o dzikiem zachowaniu się Niemców tem mieście. Po-przednio już zajmowali dwukrotnie Przasnysz: w gub. płockiej względnie spokojnie. Dopiero obecnie za trzecim razem zaczęli się znęcać nad spokojną ludnością, zapędzając ją do robót fortyfikacyjnych bez jedzenia. Wzięli też 10 zakładników z pośród miejscowych obywateli, chrześcijan i żydów.

 

— W Przasnyszu komendant zamieszkał obok apteki p. Szymańskiego przy ul. Powiatowej. Niemcy są tam w ustawicznym strachu. Komendant raz wyleciał z domu nawpół nagi z rewolwerem w ręku, szukając "zdrajcy".

 

- Bardzo dużo domów jest zupełnie spalonych wiele zwalonych oraz częściowo zrujnowanych, Mieszkańcy nie zdołali nawet uratować ruchomości.

 

— W okolicy Przasnysza ucierpiały majątki Szczuki p. Żurawskiego, Sieraków p. Lasockiego i Obrębiec.

 

Kuryer dla Wszystkich, 16-01-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.