Ukryte skarby.

Wypadki ostatnich miesięcy niejednokrotnie już sprawiły, iż zarówno opinia publiczna jak i prasa zajęty się kwestyą ukrycia pieniędzy i rozmaitych w tym celu używanych schowków, wielu bowiem ludzi wobec wojny nie ufając bankom i kasom odbiera swe oszczędności i lokuje je w przedziwnych nieraz miejscach, byle im tylko zapewnić względne bezpieczeństwo.

 

W pewnej zatem linii na wspomnienie zasługują schowania w pończochach, poduszkach, materacach i pokryciach mebli. Nie mniejszem wzięciem cieszą się komórki w ścianach, które po zapełnieniu zamurowuje się tak dokładnie, iż jedynie wtajemniczony może rozpoznać, gdzie się znajdują.

Zupełnie natomiast — obecnie przynajmniej — wyszedł z użycia zwyczaj zakopywania pieniędzy i kosztowności w piwnicach, ponieważ stale poprzednio praktykowany stal się tak popularnym, iż nieprzyjaciel, po wkroczeniu do jakiejś miejscowości rabunek rozpoczynał stale od zwiedzenia piwnicy. Niejednokrotnie także używany bywa schowek w piecu, w skrzynce z węglem lub nieużytkami gospodarstwa domowego. W jednym z miasteczek galicyjskich miejscowy obywatel poważną kwotę prawie 3.000 K ukrył w klozecie; kiedy w kilka dni później wrócił do domu, pieniędzy już nie znalazł wcale. Widocznie i ten schowek nie byt zbyt bezpieczny i pewny, skoro go zdołano odkryć.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.