Z powiatu błońskiego.

Komitet Obywatelski powiatu błońskiego z siedzibą w Grodzisku rozwija niezwykle ożywioną i pożyteczną działalność. Urządził jadłodajnie w Grodzisku i Błoniu, udziela pomocy poszkodowanym w naturze, a wyjątkowo w gotówce, zajął się pośrednictwem w sprawie opałowej, wreszcie przy pomocy filii miejscowej syndykatu rolniczego pośredniczy w dostarczaniu artykułów pierwszej potrzeby; ta ostatnia gałąź działalności rozwijała się bardzo pomyślnie, teraz zaś jest gorzej, bo artykułów tych jest brak powszechny.

 

W powiecie błońskim zorganizowana została składka dobrowolna według specyalnego systemu, wyrażająca się w opłacie 15 kop. z morgi, wnoszonej przez własność zarówno większą, jak drobną, w opłacie od właścicieli domów, normowanej na podstawie wartości ubezpieczenia oraz od zakładów przemysłowych.

 

 

Zniszczenie okolicy jest duże, Helenów tak dalece zniszczony, że. właściciel, Jakób hr. Potocki, nie mógł zapłacić składki morgowej, od której zresztą nie uchylał się nikt. Prócz tego liczne majątki zrujnowane są przez rekwizycye: zabrano prawie wszystkie kopie.

 

Prezesem błońskiego Komitetu jest dr. Bronisław Malewski. skarbnikiem Adam Hirszman, a członkami pp. ks. kanonik Bojanek, Antoni Hordliczka, Kałużyński, Bogusław Srokowski i Antoni Wieniawski.

 

Kurjer dla Wszystkich, 23-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.