Ś. p. Józef Chociszewski,

jeden z najbardziej zasłużonych i poczytnych popularyzatorów historyi naszej i autor wielu dzieł na użytek młodego pokolenia, zmarł w Gnieźnie w początku listopada r. b. w 82 roku tycia. Za młodu pisywał pod pseudominem Tworzymira. Około roku 1862 redagował w Chełmnie (Prusy Zachodnie) „Nadwiślanina”, a póź-niej „Katolika', a w Pelpilnie „Przyjaciela dzieci i młodzieży”. Najszersza jednak działalność Chociszewskiego, jako popularyzatora, przypada na okres późniejszy. W tym kierunku wybitniejsze dzieła jego są: „Dzieje narodu polskiego', „Powieści i podania ludowe°, „Książka dla ludu” mnóstwo Przewodników, Życiorysów, Opisów różnych miejscowości w Polsce, i t. d.

Za dzieła swe cierpiał Chociszewski srogie prześladowania od rządu pruskiego, który dopatrywał się w każdem niebezpiecznych i wrogich tendacyi dla państwa. Chociszewski część tycia spędził w więzieniach pruskich. Na kilkanaście lat przed śmiercią przeniósł się Chociszewski do Gniezna, gdyż, jak sam mówił, przekonał się, że zdrowotność więzienia tamtejszego i traktowanie więźniów jest łatwiejsze do zniesienia i względnie lepsze, aniżeli w innych więzieniach. Liczne procesy, jakie mu prokuratorya pruska wytaczała, były wszystkie oparte na urojonych i sztucznie wynajdywanych paragrafach, deprawujących i krzywiących istotę sprawiedliwości i prawa. Chociszewski zmarł prawie w niedostatku.

 

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 19/25-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.