Chłop polski, Legiony i Moskale.

W „Wiadomościach Polskich" czytamy:

 

Dzięki sympatyom ludności dla Legionistów służba wywiadowcza naszej kawaleryi niezmiernie jest ułatwiona. Pod Chyżówką dzięki wiadomościom podanym przez chłopów udało się w nocy wziąć tylu jeńców kozackich wraz z końmi. Toż to radość była we wsi Święto prawdziwe.

 

Moskali nienawidzi ludność z całej twardej, chłopskiej duszy. Nie pokaże im, choćby pod grozą śmierci, krótszych dróg ani brodów na rzece. Przy przeprawie przez Dunajec 6 grudnia naprowadził przewodnik Rosyan na taką głębię utajoną pod cienką warstwą lodu, że z batalionu piechoty kilkunastu żołnierzy znikło na zawsze w topieli, a reszta potraciła broń i cały rynsztunek ratując życie. Kozakom przerzucanym z jednego brzegu Dunajca na drugi zdarza się taka kąpiel codziennie przy szukaniu przeprawy lub brodów

.

 

„Kawały" Beliniaków znajdują wśród naszego ludu najbardziej oddanych orędowników. Śmieją się do zapamiętania oczy chłopskie, ciekawie z poza wykrotu patrzące na „wojnę", gdy widzą jak to Beana z 60 ludźmi w pień wycina całą obsługę bateryi nieprzyjacielskiej, szarżując kawalerya armaty. Ta nowa „Samosierra" polska wydarzyła się 5 bm. podczas walk pod Nowym Sączem. Podczas patrolowania przystępuje do naszego oficera góral i pyta: „A wy panoczku nie będzieta stąd uciekali przed Moskalami?" —„Nie!" odpowiada oficer. „Et! — ciągnie dalej góral — „jakby tu Wam było ciężko, to my pomożem cepami, a tych mamy dość!"

 

W czasie walk ostatnich w okolicach Limanowej i Nowego Sącza, gdy nasi musieli całymi dniami trwać w okopach rowach strzeleckich, przynosiły wiejskie dziewuchy jadło i napitek na same pozycye, nie bacząc na świat kul i piekło ognia artyleryi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.