Wieliczka w rękach wojsk rosyjskich.

Depesze doniosły, że w ubiegły czwartek, dn. 3 grudnia, wojska rosyjskie zajęły Wieliczkę.

 

Miasteczko to leży w Galicyi, w Powiecie bocheńskim, w pobliżu Krakowa. Posiada 8,000 mieszkańców, dwa kościoły i szkołę górniczą. Słynie od wieków ewami kopalniami soli.

 

Pierwotnie osada, zwana Wielką Solą, zostaje przez Henryka IV, księcia wrocławskiego zamieniona miasto. Za Kazimierza Wielkiego zostaje umocniona murem i staje się znaczniejszem miastem. Dwukrotnie niszczy Wieliczkę nawała szwedzka: za Jana-Kazimierza i za Augusta II, ale podnosi się ona po każdej klęsce i kwitnie do ostatnich czasów Reczypospolitej.

 

 

 

Data odkrycia w Wieliczce pokładów solnych jest dotąd niewiadoma. Odkrycie to legenda ludowa przypisuje cudowi, dokonanemu za sprawą Kunegundy (Kingi), żony Bolesława Wstydliwego, ale wiadomo skądinąd, że kopalnie soli były czynne w Wieliczce już daleko wcześniej. Wydobywanie soli za czasów Rzplitej przybrało wielkie rozmiary tak, że nawet istniał tu specyalny cech górników wielickich. Dziś kopalnie stanowią własność rządową austryacką.

 

 

Sól znajduje się w Wieliczce w ogromnych pokładach. W kierunku z zachodu na wschód kopalnia liczy 3,800 metrów długości, z północy na południe 1200 m., głębokość jej wynosi 280 m. Sól występuje tu w trzech gatunkach: 1) zielonej, czyli kryształowej-gruboziarnistej, 2) spiży, czyli makowicy, w podłużnych kryształach i 3) szybikowej, czyli drobnoziarnistej, jadalnej. Wydobywanie soli odbywa się w ogromnych kawałach za pomoc; różnego rodzaju narzędzi żelaznych lub przez wy-sadzanie prochem.

 

Kopalnia wielicka posiada w sobie cale gmachy podziemne, liczne izby robocze, sale i t. p. Ma również kaplicę i salę klubową. O wnętrzu kopalni wielickiej dają pojęcie załączone obok ilustracye.

 

Kuryer dla Wszystkich, 06-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.