Bezdomni.

W przytułku dla bezdomnych K. O. m. Warszawy przy ulicy Smolnej Nr. 3 znajduje się obecnie już 500 osób, ewakuowanych z Doliny Szwajcarskiej. W tych dniach przeniesieni tani zostaną pozostali pensyonarze, siedziba zaś Tow. Łyżwiarskiego oddana zostanie z powrotem do dyspozycyj członków tej instytucyi.

 

— Ze sprawozdania kasowego sekcyi opieki nad bezdomnymi wynika, że wydatki wzrosły bardzo znacznie za ostatni miesiąc — listopad. Kasa sekcyi posiada 13,000 rb., co wystarczy jeszcze zaledwie na 6 tygodni. O rozmiarach zaspokajanych potrzeb świadczy to, że przez 10 dni ostatnich wydano w schroniskach ogółem 19,693 osobom 11,988 śniadania, 14,075 obiadów i 12,648 wieczerzy, czyli ogółem 39,000 porcyi.

Postanowiono zaszczepić ospę dzieciom w schroniskach, skłonić do ustąpienia ze schronisk tych, którzy mogą wrócić do domów, starać się o urządzenie w skromnych rozmiarach obchodu wigilijnego w schroniskach. Sekcya pracy otworzyła szwalnie i warsztaty szewckie, nadto w najbliższym czasie stopniowo będą uruchomiane warsztaty i pracownie: zabawkarska, guzikarska, koronkarska, stolarska oraz robót ręcznych kobiecych. W składzie sekcyi brak odzieży i obuwia. Za naszem pośrednictwem sekcya gorąco prosi o nadsyłanie tych rzeczy do Doliny Szwajcarskiej. Wielu mieszkańców schronisk nie ma ani cieplejszej odzieży ani całego obuwia. Może choć przed „gwiazdką" uda się ich obdarzyć niezbędną odzieżą.

 

Kuryer dla Wszystkich, 06-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.