Chleb z przymieszka ziemniaków.

 

Jak wiadomo, wolno od 1. grudnia wypiekać i sprzedawać chleb tylko z przymieszka conajmniej 5 procent wytworów ziemniaczanych (maczki, suszonych ziemniaków itp.). Przy domieszce świeżych ziemniaków, czy to tartych, czy parowanych, czy tylko urobionych, wynosi przepisana najmniejsza stopa procentowa Przymieszki cztery razy tyle, co przy domieszce fabrykatów ziemniaczanych. Każdy chleb musi mieć wytłoczoną literę K (od słowa kartofle), jeżeli ma wyższa niż 5-procentową domieszkę wytworu ziemniaczanego.

 

 

Chleb z domieszką ziemniaków nie jest właściwie żadną nowością, tylko że wyrób i wypiekanie takiego chleba wymaga większego, nakładu pracy. To też jest główną przyczyna, że chleba z przymieszką ziemniaków nie wypiekano, choć stwierdzonem jest, że chleb taki jest równie dobry, jak chleb na czystej mące, byle tylko był dobrze wyrobiony.

 

Ponieważ mąka ziemniaczana jest na podwójnym centnarze o mniejwiecei 8 marek droższą aniżeli mąka żytnia, dlatego zachodzi mniemanie, że i chleb z domieszką ziemniaków powinien być tańszym. Przy tem nie uwzględnia się jednak, że wypiekanie chleba z przymieszką ziemniaków wymaga, jak już powiedziano, większego nakładu pracy i większego zachodu. Ta okoliczność jak również ogólne podrożenie innych artykułów, potrzebnych do pieczywa, uniemożliwia znaczniejszą zniżkę ceny.

 

Kurjer Poznański, 06-12-1914

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.