Wieści z Lublina.

 

(Korespondencya własna).

Lublin po ciężkich przejściach, jakich doświadczył na sobie, zaczyna potrochu powracać do życia normalnego! Sklepy niemal są już wszystkie otwarte, braku produktów, poza naftą, węglem, solą i niektórymi artykułami spożywczymi, nie daje się zbytnio odczuwać, aczkolwiek ceny dość znacznie naogół podskoczyły w górę.

 

Syndykat rolniczy, pragnąc zapobiedz wyzyskowi, zorganizował sprzedaż nafty i węgla, ale Wobec ogromnego zapotrzebowania tych artykułów, działalność syndykatu—aczkolwiek bardzo energiczna—nie może zaspokoić ogólnych potrzeb ludności.

 

 

W Lublinie spotyka się obecnie bardzo wiele rodzin .ziemiańskich, które z konieczności wobec zupełnego porujnowania majątków, przeniosły się na pobyt do miasta. Z tej też racyi podniosły się i ceny na mieszkania. Proponowane jest ponowne otwarcie teatru zimowego, wobec jednak tego, że w gmachu teatralnym mieści się lazaret „Czerwonego Krzyża" wątpliwą jest rzeczą, czy impreza ta dojdzie do skutku.

 

Codzień niemal przez Lublin przeprowadzane bywają ogromne partye jeńców, liczące po kilkuset żołnierzy pruskich i austryackich. Z wynędzniałego ich wyglądu łatwo można wywnioskować, że wojska pruskie i austryackie walczą w warunkach bardzo dla siebie niekorzystnych i z widocznym upadkiem ducha, do czego zresztą jeńcy sami głośno w rozmowach się przyznają. W ostatnich kilkunastu dniach jeńców takich przeprowadzono około 10 — 12 tysięcy, przeważnie z wojsk austryackich.

 

Kuryer dla Wszystkich, 07-12-1914

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.