Także „dobrodzieje".

W ostatnich czasach w mieście naszem utworzyła się nowa a bardzo liczna rzesza „sui generis" spekulantów, którzy posiłkując się skromnym, parusetrublowym kapitałem, spekulują ta artykułach najpierwszyćh potrzeb, skupują w większych ładunkach węgiel, cukier, drzewo, naftę i t. p., by w parę godzin później nabyty transport sprzedać po ogromnie wyszrubowanych cenach klienteli z pośród publiczności. Spekulanci owi wyłapują te produkty, gdzie, tylko mogą, i tak na wagony węgla czychają codziennie od 6-ej na węglowych stacyach kolejowych, i posiłkując się wszelkimi sposobami, otrzymują je, by tego dnia jeszcze sprzedać furami, przy setnym procencie zysku.

Mąkę, owies i wiele innych produktów zwożą wagonami ze stron południowo zachodnich wprost z młynów i po wygórowanych cenach sprzedają następnie piekarniom warszawskim, które też wobec takiego podniesienia cen za mąkę, albo zmniejszają wagę wypieku albo też każą sobie płacić drożej. Jednem słowem skutkiem bardzo licznego nagromadzenia się owej falangi spekulantów, ceny większości produktów spożywczych dostępne są u nas jedynie dla ludzi zamożniejszych, którym kilka kopiejek zwyżki na każdym artykule nie sprawia żadnej różnicy, biedniejsi natomiast spekulacyę taką odczuwają bardzo dotkliwie.

 

Kuryer dla Wszystkich, 05-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.