W Warce.

Wyniszczona za pierwszem najściem niemców Warka z 6-tysięczną ludnością miejską i z 22-ma wsiami okolicznemi nie może dojść do równowagi. Z braku odpowiednich funduszów rodziny rezerwistów otrzymały dotąd pensje swe tylko za jeden miesiąc po 2 rb. zaledwie. Bezdomnych i głodnych wspiera głównie właściciel Winiar hr. Rostworowski.

 

Komitet rozdał najbardziej potrzebującym 265 rb., 80 korcy kartofli, 460 funtów chleba, 92 funty soli, 75 funty cukru, 48 pudów mąki i 92 funty słoniny.

 

 

Obecnie pozostało mu 39 rb. gotówką, kilka korcy kartofli i... wiele, wiele... dobrych chęci!

 

A w obrębie parafji według sporządzonych ocen straty wynoszą 110.000 rubli.

 

W tych dniach z ramienia komitetu wyruszył do Warszawy p. Franciszek Morawski po zakup soli, nafty, mydła, zapałek, których niema w okolicy zupełnie.

 

Kurjer Poranny, 04-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.