Organizacya milicyi obywatelskiej.

Wobec uzyskanego pozwolenia na utworzenie Komitet obywatelski opracował projekt organizacyj tego rodzaju służby bezpieczeństwa publicznego. Za podstawę tego projektu posłużyła ustawa milicyi w Łodzi.

 

Narazie postawiono podzielić Warszawę (bez Pragi) na XIII cyrkułów, na czele stać ma komisarz sprawujący zwierzchną władzę wraz z dwoma pomocnikami, oraz całym zastępem rewirowych.

 

Milicya dzielić się ma na zewnętrzną, mającą pełnić służbę bezpieczeństwa na ulicach— oraz na lotne oddziały, które w sile 50 ludzi bez przerwy pełnić będą służbę w cyrkule.

 

 

Milicya zewnętrzna nie będzie na razie uzbrojoną i wrazie jakiegoś zajścia ulicznego telefonicznie będzie wzywać lotne oddziały, które nieść będą pomoc milicyi ulicznej.

 

Pozatem lotne oddziały milicyj będą miały obowiązek eskortowania od rogatek wozów z żywnością.

 

Na czele milicyi stać będzie naczelnik z 4 pomocnikami oraz dyrektorem kancelaryi.

 

Do milicyj przyjmowani będą w pierwszym rzędzie członkowie organizacyj społecznych, a wrazie braku tego rodzaju kandydatów mieszkańcy Warszawy, mogący, się wykazać rekomendacyą dwóch obywateli naszego miasta.

 

Kuryer dla Wszystkich, 14-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.