Działalność kuchni robotniczej.

„Kuchnia robotnicza przy Drezdeńskiej Manufakturze na Woli nadesłała nam sprawozdanie za pierwsze 3 tygodnie swej działalności, tj. za czas od 10 do 30 września.

 

Kuchnia wydaje 600 porcji dziennie, z tego 470 porcji dla pracowników fabryki, a 130 dla pozafabrycznych.

 

Obiady składają się z zup następujących: barszcz na siekankach, zupa kartoflana, krupnik, grochówka, kapuśniak, barszcz buraczany.

 

Do każdego obiadu dodawane jest pół funta chleba (oprócz niedzieli).

 

 

W okresie 30tygodniowym kuchnia miała następujące dochody i wydatki:

 

 

Dotychczas więc kuchnia robotnicza wiąże koniec z końcem; dalsze jej istnienie i rozwój zależne są w całości od paparcia jej przez bezpośrednio interesowanych tj. tych robotników, którzy pracują.

 

Kurjer Poranny, 04-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.