Prawosławie w Galicyi.

„Nowa Reforma" w numerze 431 donosi:

 

W numerze warszawskiego „Dnia" z 24 bm., którego egzemplarz przypadkiem rąk naszych doszedł, znajdujemy p. t. „Prawosławie w Galicyi" następujący, bardzo wiele mówiący artykulik:

 

„Jak donosi „Ultro Rossii", synod otrzymał depeszę, że do Lwowa przyjechał arcybiskup Eulogiusz, który w kościele unickim miał odprawić nabożeństwo, a 27 września odprawi obrzęd podniesienia Krzyża.

 

„W Galicyj religia prawosławna ogłoszona została (oczywiście przez rząd rosyjski, przyp. red.), jako religia panująca. Synod wysłał swoje błogosławieństwo unitom katolickim, którzy przechodzą na prawosławie".

 

 

Krótka ta oficyalna informacya rządu rosyjskiego mówi bardzo wiele. Odstania ona tendencye prawosławno-rosyjskiej propagandy, z nerwowym pośpiechem aplikowanej we wschodniej Galicyi, okupowanej chwilowo przez armię rosyjską.

 

Metropolita Szeptycki wywieziony został w rym celu, aby nie protestował przeciw zniesieniu unii we Lwowie i w kraju. Bo cóż to znaczy, że „arcybiskup" czyli archirej szyzmatycki, osławiony Eulogiusz, w kościele „unickim" we Lwowie miał odprawić, a do tego czasu już z pewnością odprawił, uroczyste nabożeństwo, oczywiście prawosławne? Przecież we Lwowie, przy ulicy Franciszkańskiej, jest wspaniała, murowana cerkiew prawosławna rosyjska, więc jeżeli już archirej Eulogiusz musiał jeździć do Lwowa i tutaj odprawiać nabożeństwo, to miał na to cerkiew własnego wyznania. Ale on właśnie po to przyjechał, aby we Lwowie odprawić nabożeństwo w cerkwi grecko-katolickiej, unickiej. Łatwo się domyśleć w której. Prawdopodobnie nie na żółkiewskiem przedmieściu, lecz w katedrze św. Jura, rezydencyj metropolity, opustoszałej po wywiezieniu hr. Szeptyckiego, lub co najmniej w cerkwi wołoskiej. - Przez to zadokumentować miał emisaryusz pełnomocnik prawosławnego kościoła rosyjskiego, że urząd petrogradzki znosi unię w Galicyi i cerkwie grecko-katolickie przeistacza na rosyjsko-prawosławne.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.