Szef sztabu generalnego Legionów Polskich.

Portretu nie podajemy ze względów cenzuralnych.

 

Kapitan, Włodzimierz Zagórski,

urodzony w St. Martin Lanbosque, we Francyi w r. 1882. Syn majętnej rodziny wczesną młodość spędził na wojażach zagranicznych —zwiedził Włochy, Francyę, Niemcy i Anglię. W r. 1889 osiedlił się w Krakowie, gdzie uczęszczał do gimnazyum III. Sobieskiego, które chlubnie ukończył. Po maturze udaje się na studya do Akademii wojskowej w Wiedniu, gdzie utrzymuje stopień porucznika.

 

 

W tym charakterze przydzielony zostaje do artyleryi we Lwowie. Tu w ciągu czteroletniego pobytu dzięki zaletom towarzyskim i wybitnym zdolnościom militarnym, zyskuje sympatyę nie tylko towarzyszy broni, ale i lwowskiej society. Już wówczas przepowiedziano mu świetną karyerę wojskową. Odpowiedział też w zupełności pokładanym w nim nadziejom.

 

Następnie wstępuje do Akademii wojennej w Wiedniu, gdzie przez lat trzy z zapałem oddaje się studyom z zakresu wojskowości. Awansuje na nadporucznika i w tym stopniu w r. 1910 przybywa do Krakowa. W mieście naszem służy przez rok blisko przy 24 brygadzie piechoty, puczem na skutek wyższego rozkazu, wraca do naddunajskiej stolicy, gdzie w sztabie generalnym przydzielono mu niezmiernie ważny resort w biurze wywiadowczem i posunięto do rangi kapitana. Dla wyuczenia się języka rosyjskiego, wysłano kap. Zagórskiego do Petersburga i Moskwy w czasie swojego pobytu w stolicach carskiego imperum, miał dzisiejszy szef sztabu Legionów, doskonalą sposobność dokładnego zaznajomienia się ze sprawami rosyjskiemi. Dzisiaj w kołach wojskowych uchodzi kap. Zagórski za jednego z najwybitniejszych i gruntowych znawców stosunków i ustroju Rosyi.

 

Z dziedziny spraw rosyjskich ogłosił kap. Zagórski szereg interesujących z punktu widzenia wojskowego, kulturalnego i naukowego, publikacyj. Najważniejszem i głęboko pomyślanem, jest dzieło w języku niemieckim (w druku będące): „Agrarna reforma Stolypina i jej skutki na prądy rewolucyjne w Rosyi".

 

Oprócz publikacyj z zakresu spraw rosyjskich znane są rozliczne studya wojskowo-polityczne, ogłoszone przez kapitana Zagórskiego w fachowych czasopismach wojskowych, a zwłaszcza prace w „Streffleurs Militarische Zeitschrift". Źródłowa pracą p. t. „Konflikt perski w r. 1912 do 1913" — i inne, zyskały kap. Zagórskiemu w kołach fachowych sławę pierwszorzędnej siły naukowej. Toteż niebawem ofiarowano mu w wiedeńskiej Akademii konsularnej, katedrę nauk wojskowych, którą zajmował się aż do chwili ostatnich.

 

Z ogromnem zainteresowaniem śledził kapitan Zagórski rozwój i postępy powietrznej żeglugi, a nawet sam odbył kilkumiesięczny kurs awiatyczny w Wiedniu.

 

Pomimo nawału zajęć urzędowych kap. Zagórski z zamiłowaniem studyował prawo na wszechnicy wiedeńskiej.

 

Z końcem ubiegłego miesiąca, przybył kap. Zagórski do Krakowa, i tu objął niezwykle trudny, a odpowiedzialny posterunek szefa sztabu generalnego Legionów polskich.

 

Znakomite uzdolnienie, głęboka wiedza strategiczną i wszechstronne wykształcenie szefa sztabu, Zagórskiego, rokują jak najlepsze operacye naszych Legionów.

 

Tomasz Pluta.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.