Legiony przysięgły wierność królowi polskiemu.

(kn) W Kielcach — jak to opisujemy obszernie na stronie 8-mej — w obecności jenerała Baczyńskiego, kapitana sztabu Zagórskiego i przedstawiciela Naczelnej Rady Narodowej przysięgli polscy legioniści wierność cesarzowi Franciszkowi Józefowi,

 

jako królowi polskiemu.

Te dwa słowa wstawione w tekst przysięgi żołnierskiej, składanej na terytorium Królestwa Polskiego

 

maja olbrzymia doniosłość.

 

Nie potrzeba żadnych manifestów, nie potrzeba żadnych szumnych obietnic w tych dwóch słowach prostych, jasnych a głośnych kryje się symbol tych wszystkich nadziei, które wstrząsnęły do głębi polkiem społeczeństwem i pchnęły je do czynu, do walki o najdroższe ideały.

 

Tytuł króla polskiego wiąże się nierozerwalnie z pojęciem Warszawy i ziem polskich, grupujących się koić naszej stolicy tak, jak to określił kongres wiedeński w roku 1815.

 

Z chwilą. kiedy żołnierze polscy przysięgli wierność królowi polskiemu, to w tych dwóch słowach wstawionych w tekst przysięgi urzędowej za zgodą najwyższych czynników

 

wskazano cel,

dla którego i o który mają walczyć legiony polskie. Nie o kęs ziemi nadwiślańskiej chodzi, nie o pas łąk, pastwisk i lasów, położonych po prawym brzegu Wisły, ale o cały ogrom ziem polskich, które pod nazwą Królestwa Polskiego wcielone zostały do caratu rosyjskiego razem z sercem Polski – z Warszawą.

 

Żołnierze polscy! Dziś wiecie jasno, jak Wam ideał przyświeca. Z wysokości tronu padł rozkaz krótki, prosty, zawarty w Waszej przysiędze:

 

Macie walczyć na lądzie i na morzu, w dzień a w nocy zawsze i wszędzie i do ostatniego tchu tam, gdzie Wam nakaże Wasz Wódz najwyższy, a zarazem król polski.

 

O wolność Królestwa polskiego, o wolność Warszawy. o wolność Chełmszczyzny, o wolność starodawnego Lublina, i o wolność Częstochowy wraz z promieniejącym sławą historyczną klasztorem jasnogórskim przyjdzie Wam nieutrudzenie, z najwyższym heroizmem jak ongi legiony polskie przed stu laty walczyły, porać się z zaciętym wrogiem polskości.

 

Czyny wielkie czekają na Was. Czekają nowoczesne Samosierry — a Wy wsłuchani w pieśń, która wykwitła z krwi polskiej jak kwiat czarodziejski na polach bitew, wsłuchani w słowa uroczyste i rzeźkie, przez wiek cały krzepiące mózg, serce i ciało udręczonego narodu, w hymn nasz narodowy: Jeszcze Polska nie zginęła, pójdziecie naprzód!

 

Cały naród skupia się kolo Was, bo jest Waszą rotą, którą złożyliście, przejęty do głębi i wzruszony, bo wie dziś i wierzy w to niezłomnie, iż w obronie tych słów, na które składaliście przysięgę i które jako najgłośniejszy płomienny sztandar poniesiecie przed sobą przez ziemie Królestwa Polskiego — staną oble armie sprzymierzone.

 

Jeszcze nigdy tyle broni, jeszcze nigdy takie potęgi nie szły na Wschód w obronie polskości. Dziś cały naród upojony nadzieją czeka na bieg wypadków, wierząc w to niezłomnie, że po naszej stronie sprawiedliwość i moc kultury i że Bóg użyczy druzgoczących zwycięstw Najwyższemu Wodzowi legionów polskich – a zarazem królowi polskiemu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-09-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.