Z ziem polskich

Nieznajomość różnych gatunków grzybów sprowadzić może fatalne za sobą skutki. Na Śląsku zmarły skutkiem tego cztery osoby. Pięciu Polaków zatrudnionych w dominium Konradswaldau (?) tj. para narzeczonych, para małżeńska i pewien młodzieniec, zachorowali wśród objawów otrucia po spożyciu grzybów. Para narzeczonych zmarła w piątek. Inne osoby w sobotę wśród wielkich boleści zakończyły życie prócz małżonka, którego zdołano uratować, a który spożył tylko bardzo mało grzybów zebranych i przyrządonych przez swą małżonkę, nieumiejącą snać dokładnie rozeznać dobrych od trujących grzybów.

 

Dziennik Śląski, 15-08-1918

W kopalni fiskalnej król. Ludwiki 4 górników po-niosło śmierć przez zaczadzenie trującemi gazami, a mianowicie pewien sztygar i trzech robotników. Zwłoki sztygara zdołano wydobyć z kopalni, podczas gdy zwłoki robotników spoczywają jeszcze w podziemiach.

 

Dziennik Śląski, 15-08-1918

Korespondent nasz pisze: Szkody, sprowadzonej, wylewem kawy, przybrały rozmiary katastrofy. Wezbrana rzeka porwała tamy, mosty, drogi, pozabierała z pól żyto w snopkach i uniosła dużo ilości lnu. Ciągle deszcze nie dadzą zebrać nawet tych marnych plonów, które ocalały po kilkumiesięcznej posusze i po wylewie Skawy. A tu Starostwo zażądało już z Makowa dostawy 50 q zboża do 8 b. m. Z zarządzenia tego wynika, że będzie ściągało się zboże także z tych okolic, które nie znają go dla siebie nawet na pół roku.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-08-1918

Niejaki Emil Ruby zaginął od r. 1915 i swego czasu nadeszło nawet doniesienie urzędowe, że dnia 27 maja 1915 r. padł w bitwie pod Turzawką. Teraz zjawił się w rodzinnych stronach i dowiedział się, że skreślono go już z listy żyjących a niedawno nawet ogłoszono o tem z ambony. Gospodarstwo jego zwinięto a jego własność sprzedana została skutkiem działów i rozebrana przez dalszych krewnych.

 

Dziennik Śląski, 15-08-1918

Dzieci Musiałowej, 5 letni chłopak i 7 letnia dziewczynka, bawiły się w niedzielę na ulicy i do domu nie powróciły. Mimo wszelkich poszukiwań nie zdołano stwierdzić, co się z dziećmi stało.

 

Dziennik Śląski, 15-08-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.