Z ziem polskich

Ogromny pożar, jakiego w Poznaniu nie pamiętano od lat dziesiątek, srożył się w nocy na sobotę o pół do drugiej. Paliła się trzypiętrowa słodownia browaru „Neue Posn. Brauerei” przy ul. Twardej (Herderstr) Zaalarmowano wszelkie oddziały straży ogniowej, dzięki czemu pożar zdołano umiejscowić nad ranem. Szkody, które pokrywa zabezpieczenie, wynoszą kilkaset tysięcy marek.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 23-08-1917

Ofiarnością, i pracę całego życia zacnego filantropa, śp. prof. dra Macieja. Jakubowskiego, powołany został do życia przed trzydziestu laty z górą. — szpital dla dzieci pod wezwaniem św. Ludwika. Aż do ostatnich chwil swego życia był dr Jakubowski dla tej inistytucyi prawdziwym patronem i orędownikiem, starał się o jego rozwój, wyjednywał dzielną, pomoc i poparcie władz i sam własnymi funduszami szczodrze ją wspierał.

W tutejszym kościele katolickim zapalił się od płonącej świecy duży cenny obraz w ołtarzu. Było już po nabożeństwie, więc z ludzi nikogo nie było, łatwo więc mógłby się był pożar rozszerzyć. Na szczęście spostrzegł ktoś wypadek, nadbiegł ks. proboszcz z kilku ludźmi i ogień ugasili.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 23-08-1917

W polowie lipca otwarte zostały przez Macierz Kursy wakacyjne w Radomsko, ziemi piotrkowskiej, dla nauczycielstwa ludowego z tamtejszego powiatu. Na wykładających zaproszono z Warszawy p. E. Achenbacha (nauki społeczne), p. Domaszewskiego (historia Polski), prof. Nowickiego (dydaktyka). p. St. Sempolowską (geografju. ziem polskich i związki nauczycielskie), prof. Toina (psychologja i logika) i prof. St. Weigelta (przyroda). Słuchaczów i słuchaczek zgłosiło się przeszło siedemdziesiąt.

Jak się dowiadujemy, od września b .r. powstaje przy tutejszej państwowej szkole przemysłowej nowy oddział szkolny, a mianowicie szkoła werkmistrzów dla przemysłu mechaniczno-technicznego.
Warunki przyjęcia są następujące: Ukończonym 17 rok życia, ukończona szkoła ludowa i conajmniej 3-letnia praktyka w charakterze ucznia rzemieślniczego w jednym z zawodów metalowych. Bliższych informacyi udziela dyrekcya państwowej szkoły przemysłowej w Krakowie.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-08-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.