Z ziem polskich

Z Warszawy donoszą: Z powodu wysłania wielu urzędników pruskich na fronty bojowe, miejsca ich w kraju naszym zajęły Niemki sprowadzone z Prus. Widzimy je na pocztach, w urzędach powiatowych i w kasach kolejowych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-05-1917

W powiecie krakowskim, wielickim i podgórskim zniesiony został przymus oddawania pewnego kontyngentu masła do centrali powiatowych. Od oddawania kontyngentu będą uwolnieni tylko ci producenci, którzy dostarczą dowodu, te mleko i masło wywożą do Krakowa. Niewątpliwie jest to ulgą, ale drobną, która nie powinna wykluczyć dalszych zabiegów, jak najbardziej energicznych przeciw zaprowadzeniu monopolowego zakupna masła i wywożeniu środków żywności z Galicyi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-05-1917

Z Włocławka donoszą, do „Dziennika Narodowego": Wybrani przez Radę miejska członkowie magistratu nie mieli jeszcze ani jedne-go posiedzenia i mianowany przez władze okupacyjne nadburmistrz p. Krauze, rządzi miastem po dawnemu, nie przedstai.viajac ani budżetu miasta, ani jakiegokolwiek bądz prowizoryum wydatków na czas bieżący. Rada miejska więc na jednom z posiedzeń uchwaliła zażądać przedstawienia sobie przez magistrat najdalej w ciągu 10 dni prowizoryi na kwiecień i maj i upowania magistrat do wydatkowania niezbędnych sum, o ile wystawione asygnacye kontrasygnowane będą przez jednego z członków magistratu z wyboru.

(Od nastego korespondenta).

Warszawa, 21 maja.

Senat uniwersyłetu warszawskiego obmyślił nowę drogą wyjścia z obecnej sytuacyj strajkowej. Zamiast odezwy, w której zabronić mial odbywania wieców w gmachu uniwersyteckim i wezwać młodzież raz jeszcze do powrotu do nauki — wydal dzisiaj rozporządzenie, zarządzające ferye na uniwersytecie warszawskim. Rozporządzenie to brzmi:

U wicepr. Federowicza zjawili się wczoraj dzierżawcy parcel gminnych z prośbą o dostarczenie zamówionych i zapłaconych już ziemniaków do sadzenia. Wiceprezydent oświadczył przybyłym, że mimo usilnych starań i zabiegów, ziemniaków gmina nie otrzymała, skutkiem czego zarząd miasta ziemniaków do sadzenia dostarczyć nie może.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-05-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.