Z ziem polskich

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa 20 października (Z). Na siedmdziesiąt kilka powiatów w tak zwanej Kongresówce, czyli Królestwie Polskiem, strajk rolny pojawił się tylko w mniejszej części, w 40 powiatach strajku zupełnie nie było. Nawet tam jednakże, gdzie pod naciskiem agitatorów robotnicy rolni dali się zmusić do strajku, przeważnie nie dali się porwać do żadnych czynów gwałtownych. Do wypadków starcia ze strażą bezpieczeństwa przyszło jedynie w powiatach: Włocławek, Pińczów i Hrubieszów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Do pism warszawskich donoszą z Gdańska, że wkrótce ma tam wybuchnąć strajk powszechny.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

W Katedrze na Wawelu, po złożeniu wieńca w grobach królewskich przez Naczelnika Państwa i po wyjściu zebranych, służba kościelna nie umieściła nad otwarłem wejściem do grobów, ogrodzenia, skutkiem czego jeden z idących przez Kościół wpadł do otworu i potłukł się dotkliwie na kamiennych schodach. Dopiero po tym fakcie służba umieściła ogrodzenie, co jednak niestety na niewiele się przydało potłuczonemu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Jak już wspomniał we wczorajszym flietonie prof. Szyjkowski, Naczelnik państwa Piłsudski przybędzie dzisiaj do Biblioteki Jagiellońskiej i wpisze swe nazwisko do księgi królów na pergaminowej karcie, ozdobionej w emblematy polskiego kołnierza pomysłu Henryka Uziembly.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Nasz korespondent wadowicki (Z) telefonuje: W sprawie śmierci inżyniera konstruktra aeroplanu por. Słowika i pilota lotniczego podpor. Jasionoweskiego. którzy jak wiadomo zginęli podczas popisowego lotu pierwszego polskiego aeroplanu, zbudowanego w Warszawie, toczy się śledztwo wojskowo-karne. Istnieje bowiem uzasadnione podejrzenie, że powodem katastrofy był zbrodniczy zamach, mianowicie, że przepiłowano druciane Liny, podtrzymujące skrzydła aparatu. Tylko w ten sposób można zrozumieć, że doskonały aparat kierowany przez najlepszych lotników mógł w powietrzu uledz takiemu wypadkowi, te skrzydła nie wytrzymały naporu powietrza, zwinęły się i aparat wskutek tego runął na ziemię. Dotychczasowe wyniki śledztwa są osłonięte ścisłą tajemnicą.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.