Z ziem polskich

Szpital chorych obsługują tu katolickie Siostry zakonne. Wywdzięczono im się w ten sposób, że kilkakrotnie szpital okradziono. Ostatnią razą złodzieje zabrali także 60 litrów spirytusu, który przełożona była otrzymała bez cła i podatku z tego powodu, że miał być zużyty do sporządzania lekarstw. Dowiedziała się o tem władza podatkowa i zażądała od przełożonej zapłacenia 400 mk. i 80 fen. podatku od skradzionego spirytusu, ponieważ został zużyty do czego innego, a nic do sporządzenia medycyn. Nie są to czasem żarty, boć władza podatkowa zagroziła już, nawet fantowaniem, jeżeli żądany podatek nie będzie zapłacony.

(k) Pierwsze maturzystki polskiego gimnazjum realnego w Białymstoku rozpierzchły się po Polsce. Dwie—pp. Kundówna Jadwiga i Wroczyńska Teofila—studjują medycynę na uniwersytecie warszawskim; dwie pp. Kościonka Halina i Chmielewska Wanda wstąpiły na wydział prawny tegoż uniwersytetu; jedna zaś p. Bielska Marja studjuje filozofję we Wszechnicy Jagiellońskiej w Krakowie. Dwie pozostały w Białymstoku z powodu broku środków na wyjazd do stolicy i dalsze kształcie, jednak i te mają nadzieję w roku przyszłym udać sic no wyższe studje.

 

Dziennik Białostocki, 04-12-1919

Opowiadają nam. że w pociągu, który wczoraj popołudniu przybył z Warszawy, z powodu tłoku uduszono dziecko w powijakach.

 

Dziennik Białostocki, 04-12-1919

Uczeń kl. VII państwowego gimnazjum w Białymstoku D. Piskanks powracając ze wsi, na stacji kolejowej w Knyszynie usiłował wskoczyć do pociągu, znajdującego się w biegu. Poślizgnąwszy się P. upadł i trafi, nogą pod kota pociągu, w skutek czego noga została złamana. Nieszczęśliwego młodzieńca odwieziono do Białegostoku i umieszczono w szpitalu żydowskim.

 

Dziennik Białostocki, 04-12-1919

W jednym z domów przy ul. Sienkiewicza 18-letnia Chana Ł. usiłowała otruć się sublimatem. Ponieważ był to „erzatz” — uratowano ją.

 

Dziennik Białostocki, 04-12-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.