Z ziem polskich

Dziewczynka 6-letnia Władysława Kozłowska, znajdując się w poniedziałek w towarzystwie swej matki na cmentarzu farnym, uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Oto, korzystając z chwili, wdrapała się na żelazne ogrodzenie grobowca, przyczem straciła równowagę i upadła tak nieszczęśliwie, ze ostrze sztachety wbiła sobie w brzuch. Uwolnioną z tej pozycji przy pomocy kilku osób, odwieziono do lazaretu.

 

Kurjer Poznański, 28-06-1917

W poniedziałek wieczorem poniósł śmierć stróż poznańskiego Tow. stróżowania i zamykania domów, Florjan Osieczka, zamieszkały przy ulicy żydowskiej 29, który przy przeładowani, gdzie pełnił służbę, podczas przesuwania wagonów został przez jeden z wagonów, odepchniętych przez lokomotywę, tak silnie przyciśnięty do odbijacza przy śpichlerzu, że odniósł ciążkie wewnętrze obrażenia i złamanie kilku żeber, wskutek czego krótko potem zmarł. Ciało nieszczęśliwego odstawiono do lazaretu miejskiego.

 

Kurjer Poznański, 28-06-1917

»Ostdeutsche Pressecc donosi ze Szczecina: Robotnicy tutejszych wielkich przedsiębiorstw przemysłowych zastrejkowali we wtorek. W poniedzialek wydarzyły się rozruchy przyczem natłuczono wiele szyb. Powodem zajść tych były pogłoski, jakoby z portu tutejszego wywożono za granicę ziemniaki. Wobec tego nadburmistaz Ackermann wylicza wszelkie statki, które od Nowego Roku odbiły z portu za granicę. Warsztaty okrętowe »Vulkanwerke«, »Oderwerke« i firmy »Nuske et Comp.« odeloar ne pod kierownictwo wojskowe. Wszystkich robotników, którzy do 20 bm. godz. 7 wieczorem nie stanęli do pracy, uważa się jako pobranych pod broń, Otrzymają oni żold żołnierski i podlegają kodeksowi wojennemu.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 28-06-1917

W Kielpinie kąpał się w jeziorze 9- letni syn właściciela Bulina. Zajęta na brzegu praniem bielizny 16-letnia siostra Helena Rulin zauważyła, że brat jej oddalił się zanadto od brzegu i począł tonąć. Rzuciła się szybko za nim, pochwyciła wystajacą jeszcze rękę brata. Ten uczepił się jednak sukni siostry tak silnie, że nieszczękliwa również dostali się pod wodę, i oboje utonęli.

 

Kurjer Poznański, 28-06-1917

W jednym z tutejszych domów zajezdnych zmarła we wtorek w nocy wskutek zaczadzenia gazem dawniejsza właścicielka dóbr Meta Passwich i jej 3-letni synek.

 

Kurjer Poznański, 28-06-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.