Z ziem polskich

W pobliżu Częstochowy zatonęło 5 dziewcząt w wieku 13 do 15 lat przy przeprawie przez rzekę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1917

zwracamy na fakt zbyt wczesnego zamykania bram kamienicznych, zwłaszcza w dniach pogody. Stróżki nasze, przyzwyczajone dawniej do zamykania bram już o godz. 9 wieczorem, w bardzo licznych wypadkach zaledwie potrafią obecnie wyczekać pół godziny i przeważnie zaraz po Wis zamykają bramy, kończąc w ten sposób swe urzędowanie. Odbija się to na lokatorach, zmuszonych stale do pośpiechu, aby „jeszcze zdążyć na czas" i nie wystawać później pod bramą.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1917

Pasterskie wezwanie ks. arcyb. Kakowskiego.

Tymi dniami ukazało się — jak donieśliśmy —orędzie ks. arcybiskupa Kakowskiego — wzywające duchowieństwo i lud do modłów za ojczyznę. Orędzie, napisane w podniosłym tonie kaznodziejskim, pełne jest najszlachetniejszego uczucia patryotycznego, które dostatecznie charakteryzuje stanowisko episkopatu polskiego do budowy niepodległego państwa polskiego. Jako takie posiada ono doniosłe znaczenie polityczne.

Kraków, 25 kwietnia.

Obraz strasznych stosunków panujących w Galicyi a tak jaskrawo różniących się od sytuacyi gospodarczej innych krajów monarchii uzu-pełniamy garścią nowych informacyl podanych tym razem przez tarnowski „Lud katolicki".

Ze wsi galicyjskiej zabrano już obecnie wszystko — pisze ów tygodnik i tak maluje przednewek r. 1917.

Z kół kompetentnych dowiadujemy się w ostatniej chwili, że cenny dach na Kościele św. Anny w Krakowie polecenie Najjaśniejszego Pana nie będzie zajęty na cele wojenne. Uspokoić więc możemy ogół, że dzięki wspaniałomyślności Monarchy nie zniknie z naszego miasta jedna z najpiękniejszych jego ozdób.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.