Z ziem polskich

Ilu nas jest?

Liczba ludności polskiej nie była ustalona. Na pytanie «ilu nas jest» usiłuje dać obecnie odpowiedź jeden z najwybitniejszych naszych uczonych, prof. Eug. Romer, w pracy, opartej na gruntownych i uczciwych wywodach, wykazującej jakie szczerby w organizmie narodowym, we wszystkich zaborach, wyrządzała polityka spisowa obcych władz.

Brak miejsca nie pozwala, niestety, na bliższe rozpatrzenie wywodów autora, nieodpowiednich do streszczania, ograniczamy się więc na przytoczenie ich ostatecznego wyniku.

Groźba strajk teatralnego w Warszawie.

Magistrat warszawski wobec opieszałości niektórych teatrów przy płaceniu należytności podatków postanowił uciec się do ostatecznego środka – przymusowego poboru należności z kas wejściowych. Z tego powodu agitowana jest w kołach teatralnych myśli oryginalnego strajk – zawieszenia widowisk na znak protestu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-02-1917

 

Pod kołami.

 

Wczoraj na ul. Wolskiej wprost domu nr. 12 do przejeżdżającego wozu z węglami usiłował uczepić się 11-letni Bronisław Wiśniewski (Okopowa 21)), spłoszony jednak przez woźnice, zeskoczył z wozu i wpadł pod przejezdżający tramwaj, upadł i uległ Pęknięciu czaszki. W stanie bardzo ciężkim odniesiono go do szpitala wolskiego. — W uzupełnieniu wiadomości o przejechaniu przez tramwaj w Alejach Jerozolimskich przy domu nr. 137 zaznaczyć należy, że ofiara własnej nieostrożności, wyskakując z pierwszego wagonu, wpadła pod drugi przyczepiony wagon i poniosła śmierć na miejscu. Nazywa się Aleksandra Madejówna, l. 10.

 

Kurjer Warszawski, 24-02-1917

 

Cechy w Królestwie a żydzi.

«Głos Lubelski» donosi: W żydowskim Związku rzemieślniczym w Warszawie odbyło się zebranie z szeregiem referatów w sprawie cechów, poczem powzięto takie postanowienie: «Zebrani przedstawiciele 28 fachowych rzemieślniczych związków majstrów, którzy zeszli się w Centr. Związku Rzemieslniczym, jednogłosnie postanowili wystąpić z najostrzejszym protestem przeciw wprowadzeniu z powrotem przywilejów cechowych, które istniały przed rokiem 1816 i żądają zniesienia ograniczeń żydów w obecnych cechach.

 

Głos Polski, 16-02-1917

 

Król. Nowawieś. Nieszczęście.

W fabryce cementu Grundmanna zdarzyło się straszne nieszczęście. Pociąg z cementem wyjeżdżał z podwórza przez ulice, ludzie zaś, którzy szli na targ albo do roboty, czekali obok pociągu. Jedne drzwi wagonu były otwarte i uderzyły z wielką siłą w w gruby murowany filar wrót. Filar przewrócił się i przygniótł 4 osoby, zabijając na miejscu dziewczynę Gąsior, która szła do fabryki cygar do roboty. Prócz tego ciężkie rany odniosła pewna kobieta, oraz pewien chłop i uczeń ślusarski, wszyscy z Nowejwsi. Ks. proboszcza Niestroja zawezwano telefonicznie, aby zaopatrzył wszystkich na śmierć.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 22-02-1917

 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.