Z ziem polskich

Warszawa. (PAT). Komisya prawnicza, pod przewodnictwem posła Dra Marka uchwaliła projekt o zawieszeniu sądów przysięgłych w obrąbie sądu apelacyjnego lwowskiego, wbrew wnioskowi Dra Liebermanna, który żądał wydzielenia okręgu przemyskiego z pod działalności tej ustawy.

Pos. Zygmunt Seyda referował rządowy projekt ustawy o uchyleniu ograniczeń w prawach kobiet na obszarze byłego zaboru rosyjskiego.

Walka z lichwą jest ciężka i beznadziejna, gdyż lichwiarze i spekulanci uspakajają nawet zaciętych bojowników z drożyzną, argumentem starym, a mającym dziwny urok, jakim jest łapówka.

 

Niezwykły widok przedstawiał w tych dniach gmach urzędu walki z lichwą w Łodzi, otoczony dokładnie oddziałami policyi. Badano urzędników i refetentów, a następnie przeprowadzono rewizyę w prywatnych mieszkania tych dzielnych mężów, którzy tak zajadle zwalczali lichwę, że wreszcie prokurator musiał się nimi zająć.

Jak donosi „Vossische Ztg.”, na Śląsku, w pobliżu Tarnowic, w jednym z pociagów osobowych nastąpił wybuch benzyny, podczas którego spłonęło 8 osób a 37 zostało ciężko poparzonych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Jak donosi nasz korespondent paryski w liście dobroczyńca Krakowa, pan Goldstein, który ofiarował zbiory artystyczne milionowej wartości na rzecz miasta - przebywa w Paryżu, pogrążony nędzy.

 

Od gminy krakowskiej otrzymuje zaledwo trzysta kilkadziesiąt franków rocznie, za co opłaca pobyt w zakładzie dobroczynnym św. Kazimierza. otrzymując tamte ciepły kąt i bardzo lichą strawę.

Gdańsk (PAT).. Nocy ubiegłej wykoleił się kolo stacyj Piła pospieszny pociąg towarowy, idący z Berlina. Kilka minut później na wykolejony pociąg towarowy najechał pociąg pospieszny, idący z Królewca. Edka wagonów pociągu pospiesznego zostało zniszczonych. Dotychczas stwierdzono śmierć 17 osób. Rannych jest wielu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.