Z ziem polskich

Praga, 16.12. (PAT.) Czeskie Biuro donosi, że na wieczornem posiedzeniu zgromadzenia narodowego będzie wniesioną i prawdopodobnie przyjęta ustawa o 8-godzinnym dniu roboczym. Ma ona obowiązywać od 1 stycznia a dotyczy także urzędników i funkcjonuarjuszy bez różnicy płci.

 

Nowa Gazeta, 17-12-1918

Wystarczającą ilustracyą prawdziwości doniesień o pogromach w Polsce jest wiadomość, którą podaje „Morgenzeitung" z Ilifor. Ostrawy, a która brzmi:

Od dwóch dni przybywają do N. Sącza koleją rodziny żydowskie z Wągier, uciekając przed pogromami, które się tam rozpoczęły.

Przedostatnia niedziela adwentowa skryła się w oparach gęstej mgły. Całonocny deszcz nie zdołał spłukać z ulic naszego typowego, kochanego, krakowskiego blotka. Grzęzły w niem beznadziejnie buciki naszych gospodyń między kramami na Rynku, pyszniącymi się — ozdobami na drzewko, niezłoconymi, ale za cenę złota sprzedawanymi orzechami i łakociami. Przedmiotem ogromnego zainteresowania był wystawiony na sprzedaż skromny woreczek maku; klika serów musiało wytrzymać całą orgię. pożądliwych spojrzeń.

Monitor Polski" ogłasza: W Szkole podchorążych, która przygotowała już dla wojska polskiego liczne zastępy doskonałych oficerów, w najbliższym czasie znów będą wolne miejsca. Warunki przyjęcia są następujące:

Pierwszy wiec Polek w Toruniu odbył się tamże w ubiegłym tygodniu i dowiódł, że szerokie koła kobiece w tej odzyskanej prowincyi polskiej przejęte są ważnością chwili i rozumieją należycie, jak wielkie i ważne są zadania, jakie ma kobieta Polka w czasach obecnych, to też słowa ich gorące, owiane serdecznem umiłowaniem na-szych ideałów narodowych i religijnych, płynęły z głębi serca i trafiały do serc tak nadzwyczaj licznie przybyłych wiecowniczek.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-12-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.