Z ziem polskich

Szpitale bez służby. - Tabory dezynfekcyjne nieczynne. - Domy izolacyjne opustoszały. - Zwłoki niepogrzebane.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 14 kwietnia. (Z). Strajk robotników miejskich zaostrzył się. W szpitalach ograniczono przyjmowanie chorych, w domu izolacyjnym służba nie dostarczyła pożywienie izolowanym, to też izolowani rozeszli się do domów. Także tabory dezynfekcyjne nie są czynne. Na Brudnie czeka znaczna liczba trumien ze zwłokami na pogrzeby, gdyż grabarze strajkują.

Warszawa. (T. wł.). Bolszewicy tutejsi, zasileni widocznie nowym dopływem gotówki od swych towarzyszów z Moskwy, ujawniają coraz żywszą działalność. Po zamachach na składy arnunicyi i oficerów, usiłowali dokonać dla odmiany zamachu na pociąg kuryerski pod Zgierzem (na linii kaliskiej). Po przejściu tego pociągu straż kolejowa zauważyła przygotowany zamach na pociąg za pośrednictwem powyrywania gwoździ przytrzymujących szyny, z podkładów i obluzowania w ten sposób toru.

Polsce coraz bardziej zagraża tyfus plamisty. Straszliwa epidemja posuwa się szlakami kolejowymi. Jej punkta ogniskowe to Zagłębie Dąbrowskie. Są wsie całe i osady objęte epidemją. Są domy, gdzie i osady objęte epidemją. Są domy, gdzie wszyscy leżą chorzy i nikt nie może im udzielić pomocy.

urodzony w r. 1899, student Akademji Roniczej w Dublanach. Poległ w listopadzie b.r. śmiercią bohaterską, walcząc w obronie Lwowa. Zwłoki złożono w grobie rodzinnym w Częstochowie przy udziale licznych stowarzyszeń miejscowych, załogi wojskowej, duchowieństwa, rodziny, przyjaciół i znajomych. Cześć jego pamięci.

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 29-03-1919

Warszawa, 13 kwietnia.

Dziennik donoszą, że wybuchły strajki rolne w powiatach: Nieszawskim, Liżeckim i Sandomierskim. W powiecie Sandomierskim rozpoczął się ponadto ruch strajkowy w zakładach przemysłowych.

 

Ziemia Lubelska, 15-04-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.