Z ziem polskich

Dnia 30 z. m. odbyła się w Bytomiu konferencya polskich księży Górnego Skisiła, celem zajęcia stanowiska wobec znanego listu pasterskiego kardynała Bertrarna, zakazującego ktiflom udziału w akcyj plebiscytowej. Obecnych było 08 księży. Postanowiono zwrócić sie w tej sprawie z memoryałem do Watykanu. Uchwalono rezolucyę następującej treści:

Wczoraj o godzinie 9.15 wieczorem wezwano Pogotowie ratunkowe na rogatkę Wolską. O paręset kroków od rogatki znaleziono w rowie mężczyznę, przywalonego doróżką. Stwierdzono, te był to 41-letni Jan Wawrzusiak, dorożkarz, zamieszkały przy ul. Królowej Jadwigi.

Wczoraj przez ulice Długę przejechały tanki, budząc zaciekawienie wśród publiczności. Przejazd tanków przez ulice spowodował swoim ciężarem szkody, na bruku ulicznym tworząc dziury i wyboje. Władzo wojskowe winny zarządzić przeprowadzanie luków przez *dalsza niewybrukowane ulice miasta.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-12-1920

Jak się dowiadujemy, ośm osób z Przegorzał, które zachorowały na choler, 4 listopada w domu gospodarza Kumka i były leczone w zakładach epidemicznym na Prądniku Białym wyzdrowiały.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-12-1920

Józefa Mińszczyznie powstało Tow. im. Józefa Piłsudskiego. Łagodziło ono zatargi natury społecznej, tworzyło placówki kulturalno-oświatowe i ekonomiczne, pośredniczyło między ludnością i rządem. Szczególnie w powiecie Ihumeńskim zaznaczył się dodatniemi skutkami wpływ tego towarzystwa. Między ludnością a wojskiem zapanowała ufność i życzliwość. Komendantem odcinka był tu gen. Raszewski. Pozostawił on po sobie dobrą pamięć. Ludność białoruska na wieść, że opuszcza on swoje stanowisko i posłuszny rozkazowi idzie ze swoją grupą wojsk na inny odcinek, wyraziła mu gorące uznanie.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.