Z ziem polskich

Dwóch poruczników, lekarz i cały szereg innych osób pod klaczami

Lwów, 17 sierpnia.

W sprawie cukrowej władze wojskowe zarządziły, jak donoszą tutejsze dzienniki, aren sztowanis poruczników V. i T. Są to ci dwaj, którzy' magazynowali cukier w fabryce Stadtmullera. Toczą się natomiast pilne badania, czy i jaki udział w tem przedsiębiorstwie miał ten ostatni, tudzież magazynier tej fabryki, który fest szwagrem Stadtmullera, radnego miasta Lwowa.

Agencya Havasa donosi: Pociągiem dyplomatycznym bezpośrednim udaje sie do Warszawy międzysojusznicza misya lekarska celem studyowania tyfusu, oraz innych chorób epidemicznych,

aby przeszkodzić rozszerzaniu się

epidemij po Europie zachodniej.

Członkami misyi są: amerykański pułkownik Cumming, lekarz francuski dr Biaberg, angielski lekarz Ruchanan, włoski lekarz Castellani.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-08-1919

W Mysłowicach strzelano do robotników.

Katowice – Dnia 16 sierpnia w Mysłowicach podczas wypłaty na kopalni patrol z 5-iu żołnierzy „grenzschutzu” strzelał do robotników.

Liczba rannych i zabitych wynosi 14 osób.

Z Zakopanego donoszą: Zdarzył się tu nowy, tym razem śmiertelny wypadek w Tatrach. Z Nosala spadła w poszukiwaniu za szarotkami p. Wanda Szabelska z Krakowa lat 22 licząca. Nieszczęśliwa ofiara poniosła śmierć na miejscu.

Pogotowie ratunkowe zniosło już tylko zimne i okrutnie pokaleczone zwłoki do kostnicy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-08-1919

Ministerstwo oświecenia ogłasza: Uzyskane po dniu 1. listopada 1918 w jednym z uniwersytetów b. państwa austrjackiego dyplomy doktorskie mają być uważane jako zagraniczne i jako takie nostryfikowane w uniwersytecie lwowskim lub w uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

Kurjer Lwowski, 19-08-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.