Sport polski w prasie niemieckiej

Ostatnie macane zwycięstwa, krakowskiego klubu Sport „Cracovia"‚ nad pierwszemi drużynami zwróciły uwagę prasy niemieckiej tak w Austryi jak i w Niemczech na sport polaki. Dotychczas — mimo wcale dobrych wyników, osiągniętych przez kluby galicyjskie w zawodach z nlektóremi tow. sportowami wiedeńskiemi — sport polski uważany był za drugorzędny w stosunku do Wiednia. Z chwilą jednak, gdy Polacy odnieśli szereg zwycięstw nad Niemcami, zrozumieli ci ostatni, iż ze sportem polskim muszą się liczyć i że w Polakach znaleźli groźnych i nieubłaganych rywali.

 

Jaskrawym tego dowodem są zdania prasy niemieckiej o „Cracovii" z okazyi zwycięstwa tego klubu nad „Unionem" jedna z pierwszych drużyn w Berlinie.

„Prager Tagblatt" pisze: „Cracovia" przez zwycięstwo nad „Unionem" wykazała obecnie swoją wysoka klasę, wobec czego klęska Amatorów w Krakowie jest w zupełności zrozumiała. Berlińczycy przyjechali w komplecie mimo to nie mogli sprostać znakomicie kombinującej Cracovii. Cracovia rozwinęła wprost bajeczną grę „wirklich fabelhaftes Spiel", Berlin musiał się jedynie bronić".

„Illustr. Oestr. Sportblatt” pisze: „W ostatnich zawodach przeciw „Unionowi" z Berlina okazała się „Cracovia" drużyną znakomitą, nie świadczy jednak o tem ta wielka liczba bramek, lecz wspaniała gra kombinacyjna jaką Cracovia pokazała".

Znamienny artykuł umieściła „Vossisce Zeiteng”. W artykule tym autor niezwykle wychwala „Cracovię", przepowiadając jej wielką przyszłość sportową. Kończy w ten sposób: „Wielki to wstyd dla berlińskiego klubu pierwszorzędnego, iż poniósł tak wielką klęską od prowincyonalnej, polskiej drużyny. Klęska ta będzie nauczką dla niemieckich klubów by nie rozegrywały zawodów z nieznanymi klubami zagranicznymi i by Polaków zbyt lekko nie brali, gdyż map doświadczyć o wiele gorszych niespodzianek.

Inne dzienniki berlińskie podały jedynie wynik. Widocznie niemile jest im zwycięstwo Polaków nad butnymi Prusakami.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 24-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.