Sport (mecz Cracovii)

W sobotę i niedziele rozegrała Cracovia zawody piłką nożną z berlińską drużyną „Union". Union należy do pierwszoklasowych drużyn niemieckich; w mistrzowstwie niemieckiem stoi na 4 miejscu z dwunastu drużyn pierwszoklasowych (Ligi) niemieckich.

Union cechuje typowa gra niemiecka; górne podawanie pod bramkę przeciwnika, do której z wielką szybkością pędzą napastnicy. System ten przy dobrej grze backów nie zawsze odnosi swój cel.

 

Zawody onegdajsze nie były więc tylko walką dwóch przeciwnych narodów ale i dwóch systemów gry: niemieckiego i angielskiego. Zwyciężył angielski, któremu Cracovia hołduje od początku swego istnienia. Gra Cracovii sprowadzała zamieszanie w szeregi berlińczyków. Zrozumieli, iż natrafili na silnego przeciwnika, którego pokonać będzie niezwykle trudno, mimo to w oba dnie z niezwykłą energią dążyli do zwycięstwa. Również i Cracovia w poczuciu obowiązku bronienia barw swego klubu i sportu polskiego pokazała nam grę, jakiejby się nie powstydził niejeden z pierwszych klubów austryackich.

 

PRZEBIEG ZAWODÓW.

 

I. dzień. Grę rozpoczynają berlinczycy atakiem ku bramce białoczerwonych i przez dłuższy czas ich gniotą. Raz po raz w długich „rzutach" sprowadzają piłkę, a zarazem i grę na pole karne Cracovii, jednak znakomicie pracująca obrona i pomoc nie dopuszcza ich do strzału. Gra staje się niezwykle denerwującą, odnosi się wrażenie, iż Cracovia poniesie dotkliwą klęskę. Po dziesięciu minutach gry, białoczerwoni ochłaniają z swego przygnębienia, pewniej nacierają i po chwili przenoszą grę na połowę Berlińczyków. Gra staje się żywszą. Białoczerwoni stają ele panami piłki przeprowadzają śmiały atak, który kończy się goalem, strzelonym przez Kowalskiego, głową (14 m.). Bramka ta wpłynęła na dalszy przebieg gry. Z jednej strony zachęciła Cracovię, z drugiej ostudziła zapał Berlińczyków, którzy przez grę ostrą starali się wynik wyrównać. W 25 m. dyktuje sędzia rzut karny, strzelony przez Wiktora. Niedługo potem uzyskuje lewy skrzydłowy, Borowski, trzeciego Koala.

 

Pauza 3 : O.

Po pauzie gra toczy się przeważnie na połowie Unionu. W 5 m. uzyskuje Poznański czwartą bramkę; rozpoczyna się szereg ataków, jednak nie odnoszą zamierzonego celu, (Szczególnie Poznańskiego prześladował „pech", kilka ładnych i pewnych pozycyi nie wyzyskał). Cracovia w zupełności góruje nad przeciwnikiem, nie przepuszczając go ani razu na swą połowę. Tuż przed końcem strzela Kowalski piątego goala.

 

II dzień. W drugim dniu gra Berlińczyków była daleko lepszą, niż dnia poprzedniego, — Szczególnie po pauzy. Berlińczycy wyszli na boisko w przeczuciu pewnego zwycięstwa. Jednak nie chcieli go odnieść lepszą grą, lecz siłą i brutalnością. Przez pierwszy kwadrans górują nad „Cracovią" i poważnie zagrażają jej bramce. Gra następnie przenosi się pod ich bramkę i tu w 25 m. uzyskuje Cracovia z rzutu karnego pierwszy punkt.

Rozwściekleni Niemcy gwałtownością starają się grę wyrównać. Lewy skrzydłowy zderzył się z pomocnikiem Cracovii Traubem tak nieszczęśliwie, iż ten drugi doznał złamania nogi. Po tym wypadku po pauzie gra staje się niezwykle ostrą, przytem przybiera na tempie; w 5 m. strzela również Jałowiecki trzeciego, poczem w równych odstępach czasu strzelają Ziemiański, Poznański, Borowsk i Jałowiecki po jednej bramce. Ostateczny rezultat 7:0.

 

Sędziował w I dniu p. Jachieć z drugim p. Lustgartem.

Na wzmiankę zasługują z Union: Falk, Pisara i Bloch; z Cracovii: Kowalski, Traub, Synowiec, Poznański i Sadowiecki.

 

Ilustrowany kuryer codzienny,19-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.