W przeddzień wiosny.

Marzec jest dla proroka miesiącem zdradliwym i przekornym, niemal jak kobieta. Oto bowiem niedawno stwierdziliśmy, jest wilgotny — a tu, jak na złość, odrazo wypogodził się i wiosennym, cudnym słońcem patrzy nam w oczy.

 

Złośliwość tę chętnie mu więc darujemy ze względu na ten czar budzącej się z zimowego letargu ziemi, który napełnia rozkoszą serca synów ziemi.

 

Ażeby jednak zabezpieczyć się na przyszłość przed omylnością prognozy przypominamy stare przysłowie: „w marcu jak w garcu” i wzorem góralskich meteorologów powiemy: w drugiej połowie marca będzie pogoda — albo deszcz...

 

W każdym razie, czem bliżej końca tego miesiąca, tern więcej oczekuje nas wiosennych, tak upragnionych radości. Na zwiastowanie nadciągnie niezawodny zwiastun wiosny, poczciwy bociek, niosąc wedle ludowej powieści jaskółkę na ogonie. Przybędą z dalekich krajów zięby, szpaki, słomki i bekasy, zaświergocą swarliwie stada pliszek i trznadlów.

 

Ziemia pokryje się barwną oponą kwiatów. Z „ciemnej dąbrowy" wychyli jasną główkę pierwiosnek — a złoto hijacyntów i biel narcyzów zabarwi zieleń młodej, wiosennej runi.

 

Chwila niedaleko: oto już zbliża się w czeremch wianku błogosławiona Pani Życia : Wiosna.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.