O wielu pięknych zjawiskach świetlnych

O wielu pięknych zjawiskach świetlnych piszą do nas temi czasy z różnych stron czytelnicy Gazety. Oto jeden z nich — z pod Maciejowic nad Wisłą, w powiecie garwolińskim, w gubernii siedleckiej, w taki sposób opisuje widzianą zorzę północną:

Noc na 7 marca była pogodna, gwiaździsta; trocha mroźna. Idąc drogą około godziny 2-ej po północy zauważyłem, że

w stronie północnej nieba zrobiło się jaśniej, jakby miał być już świt. Po chwili pokazało się na niebie jakby kilka rózeg barwy żółto-zielonej. W parę minut rózgi te zmieniły się w ogromny słup tego samego koloru, następnie kolor zmienił się w żółto-czerwony i słup znikł zupełnie, a niebo w tem miejscu zrobiło się czerwone, jakby zalane krwią; dalej zaś na zachodzie zjawiły się takie same trzy słupy, tej samej wielkości i barwy, co poprzedni, i tak samo, jak on, się zmieniały, aż znikły, a niebo przybrało barwę krwistą, przez którą przebijały gwiazdy. Był to niezwykle piękny, a zarazem i straszny widok. Szedłem pomału, patrząc z zaciekawieniem na niebo. Przyglądałem się temu z godzinę, bo jeszcze jak żyję nic podobnego nie widziałem. Nie wiem, jaki był koniec tego niezwykłego zjawiska; przyszedłszy do domu pokazałem je zbudzonym domownikom, a potem udałem się na spoczynek.

Inny czytelnik z okolicy Kutna tak znów pisze: We czwartek 21 marca pokazały się po godzinie 6-ej wieczorem na niebie w stronie północnej jakieś smugi i utworzył się czarny słup, ale po trzech sekundach jakby się odwrócił i zrobił się biały. Trwał z pięć minut, poczem znikł!

Gazeta Świąteczna, 7-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.