Klęska mrozu

            Mróz w Krakowie trwa w dalszym ciągu w niezmienionej sile. Wczorajszej nocy wskazywał termometr w śródmieściu — 24st. Cels., w dzielnicach położonych nad Wisłą dochodził — o północy do — 28 st. Cel.

            Lód na Wiśle wygładził się zupełnie, mimo to jednak gdzieniegdzie na powierzchni pozostały jeszcze miejsca wolne od lodu, tworząc mało jeziorka.

            Wieczorem panuje gęsta mgła utrudniająca oddech i oryentowanie się w półciemnych ulicach, zwłaszcza po przedmieściach. Opadająca na bruk mgła marznie momentalnie i powiększa jeszcze ślizgawicę, której ofiarą padło już wielu przechodniów. Słyszeliśmy o złamaniach rąk i nóg, wstrząsach mózgowych a nawet wypadkach pęknięcia krzyża przy upadku, zamarzaniu w ogonkach itd.

 

 * * *

Zamknięcie szkół w Krakowie

 

            Z powodu silnych mrozów oraz braku węgla — zarządzono zamknięcie szkół ludowych oraz uzupełniających na 14 dni, począwszy od niedzieli 11 lutego do niedzieli 25 lutego włącznie.        W czasie powyższej przerwy w nauce w lokalu każdej szkoły będzie stale ogrzewaną jedna duża sala, w której rozdawać się będzie tak jak dotychczas posiłki ubogim dzieciom szkolnym. Nadto sala ta służyć będzie zarazem jako ogrzewalnia dla najuboższej dziatwy szkolnej pod nadzorem dyżurujących nauczycieli.

 * * *

Miasto urządziło również publiczną bezpłatną ogrzewalnię w Rynku w gmachu Krzysztoforów.

 * * *

            Z Wiednia donoszą, o stosunkowo dość silnych mrozach jak na tę strefę meteorologiczną. W centrum Wiednia termometr wykazywał — 11.8 Cel. na miejscach przewiewnych — 12.2 Cel. Z krajów alpejskich donoszą, że mróz przybiera.

            W Pradze wstrzymano z powodu braku węgla zupełnie ruch tramwajów elektrycznych — aż do odwołania.

            W Berlinie klęska braku opału zmniejszyła się znacznie wraz z ustaniem najsilniejszych mrozów. Onegdaj termometr w skazywał rano — 9 st. Cel., w południe — 4 st. Cel. Na Pomorzu panuje mróz 3— 4 stopniowy.

            W Jenie związek restauratorów oddał lokale swych członków do dyspozycyi publiczności, bez względu na to czy ktoś spożywa tam potrawy lub nie spożywa.

            W Lipsku zamknięto Stary Teatr i Operetkę.

 * * *

            N a frontach bojowych utrzymują się silne mrozy. Zwłaszcza na wschodnim froncie panują silne zimna. W Pińsku notowano przed kilku dniami — 19 st. CeL N a zachodnim froncie — 10 st. Cel. W Brukselii było — 11 st. Cel. N a froncie bałkańskim temperatura wynosi — 3 do — 5 st. Cel.

 * * *

            Mrozy nietylko ludziom dają się w e znaki. W górskich wsiach alpejskich zapadają psy na wściekliznę. W wielu gminach nakazano z urzędu wybicie wszystkich psów.

            Z Opawy donoszą, że na całej drodze ze Świniowa do Opawy bażanty gromadami z lasów ulatują z lasów i garną się do stodół a nawet pod dachy domostw wiejskich. Śmielsze z nich szukają pożywienia nawet na podwórzach tuż pod okiem ludzi.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 lutego 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.