Pogoda

Nad ranem przymrozki, w nocy nawet kilka, stopni mrozu, przez dzień łagodna aura — w południowe godziny ciepłe, wiosenne słońce — wszystko to świadczy, że tyrania zimy się kończy, a chociaż walczy ona jeszcze o swe panowanie — walka to beznadziejna, walka, w której uledz musi potędze młodej wiosny!

            Miasto kąpie się w słońcu i błocie, a kąpiele takie, jak wiadomo, są bardzo zalecane, zwłaszcza osobnikom o słabych piersiach lub dziurawych butach.

Ze wszystkich stron kraju donoszą o niezwykłych opadach śniegu, który sypał przez trzy dni bez przerwy. Notowano również tu i owdzie silne zawieruchy śniegowe. Nad uprzątaniem śniegu na drogach, zajętych jest wielu specjalnie w tym celu sprowadzonych robotników. Największe śniegi spadły w okolicach Warszawy i w zie-mi Kaliskiej oraz w północnej części ziemi Piotrkowskiej. Tak niezwykle opady powiększają obawy mieszkańców miejscowości, położonych nad brzegami rzek przed wylewem; spodziewany jest już napewno wylew Wisły, Bzury i niego szeregu mniejszych rzeczek, wpadających do Wisły na obszarze ziemi Warszawskiej.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 13-03-1917

Niejednokrotnie jaź zwracano uwagę na związek między plamami na słońcu a obniżeniem się temperatury na ziemi, mający w tem swe uzasadnienie, że plamy zmniejszają ilość ciepła wysyłanego ku ziemi. W okresie więc zwiększania się plam, zwiększa się także spadek temperatury.

 

W obecnym czasie, gdy jak to już podawaliśmy, plamy na gońcu znajdują się w swem maksimum i wystąpiły w olbrzymich rozmiarach, ujawnił się wyraźnie związek pomiędzy niemi a panującymi dotąd mrozami.

W dzisiejszym dniu przypada kościelna uroczystość i pamiątka „Czterdziestu Męczenników”. Do dnia tego przywiązany jest meteorologiczna ludowy prognostyk Jeżeli dzień jest mroźny — to będzie jeszcze czterdzieści mrozów tej zimy.

            Nie można przesądzać prawdziwości przysłowia, ale dzisiejsza odwilż i chlapawica upoważniają do niejakich nadziei wiosennych...

Piękno zjawisko niebieskie będzie można obserwować jutro, w niedzielę, w nocy. Mianowicie księżyc aż do swego zajścia po północy będzie towarzyszył bardzo blisko planecie Jowisz, świecącej obecnie najjaśniej ze wszystkich ciał niebieskich. Największe zbliżenie, jak podaje berlińska „Astronom. Korresp.”, nastąpi o godz. 1-ej w nocy, przyczem

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.