Proces dozorców więziennych

W Kielu toczył się kilka dni proces przeciwko kilku dozorcom więziennym, oskarżonym o branie łapówek od więźniów lub ich przyjaciół, jak również przeciwko osobom, które owych dozocoów przekupywały. Afera ta sięga wielkiego procesu w Kielu z r. 1909, kiedy to kilka osobistości skazano za zdradę tajemnic wojskowych. Skazane za szpiegostwo osobistości przekupywały w więzieniu dozorców i o to proces obecny się toczył.

Głównego oskarżonego, b. naczelnego dozorcę więziennego, Hiestermanna, skazano na 3 lata domu karnego i 5 lat utraty praw obywatelskich; b. sługę sądowego Rolffa—na 2 lata domu karnego i 5 lat utraty praw obywatelskich; kupca Frankenthala—na 21/2 roku więzienia; inż. Heinricha i kandydatkę medycyny, doktorkę Katarzynę Frankenthalównę—na 500 marek grzywny; pewnego robotnika i pewnego kupca—na 4 i 3 miesiace wiezienia.

 

Kurjer Warszawski, 31-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.