16-letni „Arsen Lupin” w Toruniu.

Jak w kinie…

Toruń, w kwietniu.

Opisywane w powieściach kryminalnych przygody słynnych bandytów i włamywaczy nie zawsze są jedynie wytworem fantazyi. Świadczą o tem rzomaite epizody z życia nowoczesnych bandytów. Ciekawym typem rabusia „poszczycić” się może Toruń. Zyskał tam sobie mianowicie smutną sławę Wł. Rębacz.

 

Chociaż chłopak dopiero szesnastoletni, umiał się sprytem t szaloną odwaga, wybić na czoło bandy zorganizowanych włamywaczów. On kierował wszystkiemi ich przedsięwzięciami. W Toruniu szafka Rębacza dokonała kilku śmiałych kradzieży. Między Innymi padł lej ofiarą dzisiejszy minister b. dz. pruskiej Wybicki. Ody się miarka przepełniła, dzięki staraniom policyi śledczej schronisko bandytów zostało wykryte i Rębacz zaaresztowany. Prowadzącemu go urzędnikowi zbiegł jednakże i ukrył się w jednym z poblizkich domów. Szalony był pościg za za bandytą, który gnany strachem i chęcią wymknięcia się wylazł na dach i po dachach całego kompleksu budynków uciekał.

 

Po kilkugodzinnych usiłowaniach policya jednak go ujęła i razem z jednym z jego koleżków, niejakim Junaczem zamknęła w areszcie. Rębacz mimo wszystko nie dał za wygraną i w nocy oderwawszy deski od podłogi kanałem dostał się do składu szewskiego w ratuszu. Tam Skradł trzy pary butów i kilka innych rzeczy i tak wydostawszy się na wolność, wyjechał w Poznańskie. Gościnnymi występami w rozmaitych okolicach predko zwrócił uwagę władz i znowu został ujęty. Tym razem zasądzony na 16 miesięcy domu karnego, odsiadywał karę we Wronkach.

 

Przyszedł czas, kiedy miał odpowiedzieć za popełnione w Toruniu grzechy. Termin wyznaczono ha dzień 4 bm. Władza zarządziła, żeby Rębacza sprowadzić pod dozorem policyjnym. Na termin stawili się wszyscy poszkodowani, czekano tylko na głównego oskarżonego Rębacza. U końcu zjawił się posterunkowy, transportujący go i pełen zdenerwowania zaraportował, że Rębacz mu „zwiał". Mianowicie poza Gnieznem poprosił wspomnianego policyanta. czy nie wolno mu iść na ustęp. Posterunkowy zgodził się na to, lecz próżno czekał na powrót Rebacza. Sprytny opryszek wyskoczył oknem i znowu zdołał ujść ręki sprawiedliwości.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-04-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.