Złodziejska kurtyzna.

Czytało się już setki ogłoszeń pod adresem złodziejów, gdzie poszkodowany w czułych. słowach stara się skruszyć serce urwipołcia, i nakłonić go do oddania choć części łupu. Najczęściej okradziony traktuje swego krzywdziciela z pewnym szacunkiem i nie nazywa go złodziejem, lecz łaskawym znalazcą.

 

Nieraz myślałem nad tein, czy trafił się choć jeden „znalazca", któryby poruszył się głosem błagającej ofiary.

 

A jednak...

 

Niedawno pojawiło się w naszem piśmie ogłoszenie o zgubieniu portfelu i dokumentów wojskowych, prawdopodobnie w Sukiennicach. Właściciel prosił o zwrócenie dokumentów w wynagrodzeniem.

 

Łaskawy znalazca wprawdzie sam się nie zgłosił, ale nadesłał list, nie pozbawiony pewnych objawów wielkoduszności i kurtuazyj.

 

List podajemy z zachowaniem oryginalnej pisowni.

 

„Szanowny Panie pańskie papiery są wżucone Do puszki Na g,łuwnej poczcie skradzione były w sukiennicach w niedziele dnia 25 zapytuję sie pana Dlaczego było tak mało pieniędzy w portfelu Bo tylko 7 koron papiery tam można Odebrać

 

Aca Donagrody tobym Mógł oiszymać Ale Dwa miesiące a więc zbyteczne Dowidzenia

 

Spoważaniem Złodziej".

 

List pisany nieuczenie, ale szczerze, a fakt odezwania się sumienia w bandycie świadczyłby, te i w złodziejach drzemią lepsze i szlachetniejsze uczucia.

 

Inteligenta przez lat kilka łupił wytrwale spekulant wiejski, miejski i paskarz.

 

Gdyby jeszcze ci wyższego rzędu „znalazcy" znaleźli w sobie iskrę poczucia i starali się krzywdę wyrządzoną inteligentowi wynagrodzić choćby zaprzestaniem dalszego łupienia skóry!

 

A więc wielcy i mali „znalazcy" wstąpcie na drogę choćby półuczciwości i kurłnazyi, którą wam wskazuje fenomenalny list złodzieja.

 

Rybałt.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.