Hladek.

Tak się nazywa najpopularniejszy dzisiaj w Czechach „król masek" i „herszt fałszerzy". Został on niedawno w Pradze aresztowany we własnej willi pod zarzutem defraudacyi i sfalszowania dokumentów w charakterze komisarza kontrolnego minist. finanzów. Jako dezerter austryacki w czasie wojny przebrał się Hladek w mundur generała, pojechał do Przemyśla, dokonał przeglądu garnizonu, ziarn obiad, zabrał pieniądze i odjechał. Dopiero na drugi dzień przekonano się, że owym generałem był oszust Hladek. Nieco później występował w Warszawie, jako sztabowy lekarz austryacki. Hladek był mistrzem w przebieraniu się i fałszowaniu dokumentów i płatał kapitalne figle Austryakom. Po przewrocie otrzymał dwie posady w Pradze w minist. skarbu i wojny. Po aresztowaniu go przyszło do awantury między policyą miejską a żandarmeryą wojskową. Ta ostatnia chciała go uwolnić. Czeka prasa umieszcza długie szpalty z doniesieniem przelicznych awanturach tego genialnego hochstaplera. Rząd czeski kilka razy padł ofiarą jego oszustw i matactw. Hladek jest bożyszczem „ulicy” czeskiej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.