Napad na kasę miejska w Sławkowie.

Rabunek 55 tyś, koran.

STRZEMIESZYCE, 3.10 Tel. wł. Nocy wczorajszej bandyci, przebrani za żandarmów, zrabowali z kasy miejskiej 40 tyś. koron.

 

Ci sami bandyci udali się rano na kopalnię, gdzie steroryzowali obecnych i zrabowali 15 tyś. kor.

 

Zawiadomiona o napadach, policja okoliczna zarządziła pościg, żadnego jednak bandyty dotąd nie schwytano.

 

Agitacja i bandytyzm.

W pow. Krasnostawskim, jak nam stamtąd donoszą, było kilka strajków czeladzi folwarcznej. Najpoważniejszy z nich był w Guzówce z powodu wykonania eksmisji sądowej na „delegacie służby folwarcznej", po jego powrocie z kongresu robotników rolnych, w Warszawie.

 

Strejk trwał jeden dzień. Wogóle zaś po powrocie delegata służby folwarcznej z kongresu robotników rolnych, jak kolei po wiecu delegatów zawodowych robotników rolnych w Lublinie służba folwarczna jest najwidoczniej obałamucona przez różnych agitatorów i tylko o tem, że otrzyma ziemię obalaną przez dwory z końmi dworskimi i inwentarzom martwym.

 

Na parę dni przed tymi napadami w Parzymiechach zabito właściciela Marguliesa. Napady na drogach na bogatych chłopów zdarzają się prawie codziennie.

 

Kurjer Częstochowski, 04-10-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.