Napad zbójecki w Tatrach.

Gazeta Podhalańska" donosi:

Niebywały wprost na Podhalu, a zwłaszcza w okolicach Zakopanego, napad na wycieczkę Idącą w Tatry urządzili juhasi w dolinie Kościeliskiej. W nocy 18-go lipca obozowała na heli Pisanej wycieczka uczennic zakopiańskiego gimnazjum realnego pod kierunkiem nauczycielki. Na obóz napadli trzej juhasi: Jędrzej Staszel z Zubsuchego, Jan Łuszczek z Nowego Bystrego i trzeci jeszcze niewykryty z Ratulowa, rzucając ogromnymi głazami, które zraniły nauczycielkę w nogę, uczennice jedną w głowę i plecy, drugą w plecy.

 

Zdziczali napastnicy gonili następnie cofającą się wycieczkę rzucając łuczy wami, poczem z obozowiska zabrali srebrne Inki, patelnię, słoninę i jaja. Wskutek energicznych poszukiwań ks. Humpcoi, katechety gimnazjalnego, wyśledzone dwóch sprawców i wymierzono im doraźną sprawiedliwość.

 

Ziemia Lubelska, 29-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.