Bunt więźniów w Lublinie.

Z Lublina donoszą:

Dnia 6 marca wybuchł bunt więźniów, od-siadujących karę za dezercyę i drobne przestępstwa.

Zbuntowani w liczbie około 200, rzuciwszy się na dozorcę, rozbroili go, a odebrawszy mu klucze, wypuścili na korytarz wszystkich uwięzionych w piątym oddziale.

 

Chcąc wydobyć się na podwórze, utyli podstępu. Owinęli w prześcieradła dwóch więźniów epileptyków i jako chorych chcieli wynosić do szpitala więziennego.

 

Zbliżywszy się do żelaznych wrót, rzucili się na dozorcę, odebrali mu klucze i otworzyli bramę. Tymczasem przed główne drzwi więzienia zdążył przybyć oddział dwudziestu żołnierzy z karabinem maszynowym. Wtedy zbuntowani więźniowie, wyrwawszy furtkę w bramie, zaczęli wydostawać się na podwórze więzienne.

 

Akcyę wojska sparaliżowała postawa straży więziennej, która nie starała się przeszkodzić ucieczce. W rezultacie wszyscy zbiegli, zdołano ich jednak ująć.

 

Równocześnie więźniowie cywilni, siedzący w innych oddziałach, dowiedziawszy się o zajściu i chcąc skorzystać ze sposobności zaczęli wyłamywać drzwi oraz kraty w oknach i dostawać się na podwórze. I tych również ujęto.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.