Kradzież z peterdami

W sobotę, 13-go b. m., o godz. 7-ej wieczorem, jak już o tem donosiliśmy w niedzielnym numerze „Kuriera”, przy przystanku tramwajowym w pobliżu ul. Złotej rozległ się silny huk petard, podłożonych pod szyny nadjeżdżających tramwajów. Część ulicy przesłonił dym. Powstało ogólne zamieszanie. Wszyscy mieli oczy zwrócone w stronę huku, t. j. ku tramwajom. Dalszy ciąg opisu tego wypadku, podług relacji sprawozdawcy „Kurjera“, brzmiał, jak następuje: „Ten właśnie moment wyzyskał złodziej, czy złodzieje, w celu okradzenia z pieniędzy wystawy kantoru weksli i losów loteryjnych J. Machonbauma (Marszałkowska 117). Korzystając z ogólnego popłochu, złodziej stłukł szybę wystawową i skradł leżącą na wystawie gotowiznę w banknotach, podobno na sumę znaczną, sięgającą kilku tysięcy marek.

Do opisu ówczesnego dodać należy, że, podług stwierdzonych obecnie danych, między wybuchami petard a kradzieżą z okna wystawowego istniał ścisły związek. Był to uplanowany, niezwykle śmiały, zamach złodziejski, obmyślony j wykonany przez trzech młodzieńców, w wieku lat 17 do 18, uczniów dwóch szkół warszawskich. Ci sami młodociani złoczyńcy byli sprawcami wybuchu petard przy pomniku Mickiewicza, w niedzielę, d. 7 b. m., oraz w alejach Ujazdowskich: były to próby przygotowawcze do zamachu sobotniego.

Wszyscy trzej obiecujący młodzieńcy są w ręku milicji i przyznali się do winy. Skradli oni z okna wystawowego 2,000 marek, za które kupili sobie trzewiki i ubrania. Zdradziła ich, przez zemstę,— „dama“, której jeden ze złoczyńców obiecał kupić kostium wiosenny, przyrzeczenia tego jednak nie dotrzymał.

Kurjer Warszawski, 17-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.