Bytom. (Dzisiejsza młodzież).

Do więzienia bytomskiego przyprowadziła policya młodocianych robotników Józefa Protscha, Jana Węgrzyka i Teodora Ermischa. Trójka ta skradła kilka paczek materyałów wybuchowych z wagonu kolejowego na kopalni »Preussen«. Gdy żandarm udał się do mieszkania Protscha, młodzieniec usiłował zbiedz. W drzwiach zdołał go jednak żandarm przytrzymać. Ojciec młodzieńca pospieszył mu jednak z pomocą. Szczotka do szorowania podłogi stary Protsch uderzył żandarma w głowe, zadając tym głeboka rane. Żandarm dobył swego rewolweru, na którego widok stary Protsch się uspokoił. Szczęściem dla Protscha było, że rewolwer nie był naładowany. Żandarm musiał dla zaopatrzenia rany udać się do lekarza. Chłopacy, którzy skradli materyał wybuchowy, doprowadzili z niego 5 kilogramów do wybuchu w pobliżu huty Julii, a 10 kilogramów zakopali w ziemie.

 

Dziennik Śląski, 16-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.