Mysłowice. (Przechodzenie przez granicę).

Królewiak Ćwik, pracujący w Księstwie Poznańskiem, opuścił pracę i gnany tęsknotą do swoich, przybył do Mysłowic, gdzie spodziewał się przejść po kryjomu przez granice. Ćwik dowiedział się, że niejaka Meierowa trudni się przemycaniem ludzi przez granicę. Do niej więc się udał o pomoc. Meierowa zażądała od Ćwika 5 mk. za »fatygę«, oprócz tego 3 marki dla swej córki 14-letniej, która miała mu wskazać miejsce przejścia i załatwić sprawę z żołnierzem na posterunku. Posterunek miał rzekomo dostać 5 mk. za to, aby nie widziała przechodzącego Ćwika. Dla pozoru

udała się córka do posterunku i gdy wróciła, oświadczyła, że wszystko już jest przygotowane. Gdy Ćwik wybrał się w drogę i usiłował przejść przez rzekę graniczną, posterunek przytrzymał go i odstawił do wiezienia. Ćwikowi wytoczono sprawę przed sadem o niedozwolone przejście granicy, a Meierową o pomoc w przestępstwie. Sąd skazał Ćwika i Meierową każdego na dwa tygodnie więzienia.

Dziennik Śląski, 14-04-1918

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.